Siły zbrojne USA mogą pozostać na stałe na terenie Litwy

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia Commons

Obecność amerykańskich wojsk na Litwie zapowiada się być stanem permanentnym, przynajmniej na jakiś czas.

 

Głównodowodzący siłami NATO w Europie, Curtis Scaparrotti, oświadczył:

„Mamy tutaj siły zbrojne 365 dni w roku. Chcę, aby dało się to dostosowywać do sytuacji, więc być może nie będzie to nieustanna, codzienna obecność wojsk na Litwie, jednakże może się taką stać w razie potrzeby dzięki siłom, którymi dysponujemy.”

 

Zwrócił też uwagę na fakt, iż rotacja amerykańskich sił na Litwie nastąpi w okresie czerwca i lipca, przy czym obecne tam dywizje mają wziąć udział w manewrach „Saber Strike.” Scaparrotti dodał, że pełna wymiana wojsk stacjonujących w regionie państw bałtyckich nastąpi we wrześniu.

 

W tym samym czasie Rosja i Białoruś zapowiadają przeprowadzenie ćwiczebnych manewrów wojskowych „Zapad 2017.”

 

Szef litewskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Jonas Vytautas Žukas oznajmił na konferencji prasowej, że sytuacja w Europie pozostaje napięta z powodu „wielkiego sąsiada”, który nieustannie wymachuje szabelką wojenną.

 

„W trakcie spotkania wyraziłem oczekiwanie obecności amerykańskich sił zarówno przed, w trakcie jak i po rosyjskich manewrach „Zapad 2017,” powiedział litewski generał.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj