Siły specjalne ZEA odbiły z rąk jemeńskich rebeliantów kluczowe miasto portowe

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org
Państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele rozpoczęły działania, które mają na celu przywrócenie zbiegłych jemeńskich polityków do władzy. Szyicka rebelia straciła niedawno kontrolę nad Aden - kluczowym miastem portowym, do którego przybyły jednostki specjalne.

 

Aden zostało odbite z rąk rebeliantów przez siły specjalne Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jemeńczyków, których wyszkolono w ZEA i Arabii Saudyjskiej. Państwo Saudów wysyła tam również swoich żołnierzy, którzy przeszli niedawno przez specjalne szkolenie i mają zapewnić niektórym jemeńskim politykom bezpieczny powrót do kraju. W Jemenie pojawi się między innymi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Ali Al Ahmadi, minister transportu Badr Mubarak Ba-Salma oraz szef marynarki wojennej generał Abdullah Al-Nakh'i.

 

Ostatecznym celem jest oczywiście pokonanie szyickich rebeliantów i przywrócenie do władzy prezydenta Jemenu, Abd Rabbuha Mansura Hadiego, który kilka miesięcy temu uciekł do Arabii Saudyjskiej drogą morską. W ostatnim czasie bojownicy osiągali same sukcesy w tej wojnie - atakowali saudyjskich żołnierzy na granicy i ostrzeliwali bazy wojskowe w Arabii Saudyjskiej przy pomocy rakiet Scud.

 

Utrata miasta portowego Aden może stanowić poważny problem dla szyickiego ugrupowania zbrojnego Huti. Według analityków, jemeńska armia i koalicja arabska może w ten sposób przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Można powiedzieć że dotychczas to szyici rozdawali karty w tym konflikcie, lecz Arabia Saudyjska i pozostałe kraje arabskie dokonały właśnie ofensywy i próbują odzyskać Jemen.

 

 

Źródła:

http://presstv.ir/Detail/2015/07/17/420698/Saudi-Special-Forces-Yemen-fugitive-officials

http://www.ft.com/cms/s/0/579dc6e0-2ac5-11e5-8613-e7aedbb7bdb7.html#axzz3gAK1LAKT

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj