Silny wstrząs w strefie subdukcji Cascadia, może zniszczyć wybrzeże Kanady i USA

Kategorie: 

Źródło:

Amerykańscy sejsmolodzy monitorują bacznie rozwój wypadków w obrębie strefy subdukcji Cascadia. Obszar ten, z biegiem lat stawał się coraz bardziej aktywny. Większość zjawisk sejsmicznych w tym obszarze nie jest szczególnie groźna, lecz któregoś dnia, wybrzeże Stanów Zjednoczonych może zostać zniszczone, poprzez nagłe rozprężenie napięcia płyt tektonicznych w tym obszarze.

 

Każda linia uskoku tektonicznego ma górną granicę swojej siły, określoną przez jej długość,  szerokość oraz to, jak daleko może się przesunąć. W przypadku amerykańskiego uskoku San Andreas, jednej z najlepiej zbadanych i najlepiej poznanych linii uskoków na świecie, ta górna granica wynosi w przybliżeniu 8,2. Ponieważ skala Richtera jest logarytmiczna, stanowi to zaledwie 6% mocy niszczącego trzęsienia w Tohoku z 2011 roku, które uderzyło w Japonię i pozbawiło życia ponad 16 tysięcy osób.

Praktycznie całe północno-zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej zostać objęte działaniem trzęsienie ziemi o sile prawie 10 stopni w skali Richtera. Statystyki wskazują, że istnieje tam aż 37 procent szans na zaistnienie trzęsienia ziemi o magnitudzie większej niż 8 stopni, do którego może dojść w ciągu najbliższych 50 lat. Największe trzęsienie ziemi, o jakim nam wiadomo, miało tam miejsce 26 stycznia 1700 roku. Było to zjawisko wyjątkowo katastrofalne i osiągnęło magnitudę ponad 9,2 stopni w skali Richtera.


Wiemy o tym ponieważ nawet japońskie spisywane regularnie kroniki, donosiły o wielkim tsunami, które zniszczyło setki wiosek i zabiło tysiące wieśniaków i rybaków. Dopiero niedawno specjaliści powiązali dane z kronik japońskich, z ustnymi przekazami rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Japończycy donosili o tsunami bez trzęsienia ziemi, co było dla nich szczególnie zaskakujące. Z kolei Indianie wspominali potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało rozlanie się oceanu daleko w ląd.

Trzęsienie ziemi w strefie subdukcji Cascadia, spowoduje osunięcia ziemi w całym regionie - aż do trzydziestu tysięcy w samym Seattle, jak szacuje miejskie biuro zarządzania kryzysowego. Spowoduje to również proces zwany upłynnieniem, w wyniku którego pozornie stały grunt zaczyna zachowywać się jak ciecz, ze szkodą dla wszystkiego, co znajduje się na wierzchu. Cztery do sześciu minut po tym rozpoczęciu wstrząsów, drżenie ustąpi. Przez kolejne kilka minut wywrócony region będzie się dalej rozpadał. Wtedy nadejdzie poteżna fala tsunami i zacznie się prawdziwe zniszczenie.

 

Dla siedemdziesięciu jeden tysięcy ludzi, którzy mieszkają w strefie zalewowej Cascadii, będzie to oznaczać ewakuację w wąskim oknie po zakończeniu jednej katastrofy i przed rozpoczęciem kolejnej. Na domiar złego, ucieczka będzie musiała oznaczać porzucenie całego dobytku, ponieważ drogi staną się nieprzejezdne, a więc uciec od wielkiej fali, będzie można tylko pieszo. W zależności od lokalizacji będą oni mieli od dziesięciu do trzydziestu minut na wyjście i dotarcie na jakiekolwiek wyżyny.

 

Aby zobaczyć pełną skalę zniszczeń po cofnięciu się tsunami, musiałbyś być na międzynarodowej stacji kosmicznej. Strefa zalania zostanie oczyszczona ze struktur od Kalifornii po Kanadę. FEMA spodziewa się, że operacje poszukiwawczo-ratownicze, będą prowadzone na obszarze 260 kilometrów kwadratowych. Trudno nie przyznać, że jest to niemal dosłowna tykająca bomba, która w każdym momencie może doprowadzić do katastrofy o niewyobrażalnej skali.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Wstrząsy które mogłyby się

Wstrząsy które mogłyby się wydarzyć , asteroidy które mogą w nas bęcnąć , epidemie które mogą nas z dziesiątkować , wrogowie którzy mogliby nas napaść -- wszystko to wraz z masowo produkowanymi filmami katastroficznymi ma tylko jeden cel ... zasiać STRACH w umysłach małych ludzi ! ... Co w związku z tym należy zrobić ? Trzeba wstać i unieść głowę ponad poziom czarnych chmur , którymi zasłaniają nam słońce ! Bo kto się boi już przegrał !

Skomentuj