Silny rozbłysk słonecznych z plamy 1520, nie był skierowany w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA - SDO

Aktywny region oznaczony numerem 1520 posiada nadal konfigurację magnetyczną sprzyjającą powstawanie silnych flar nawet klasy X. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wielokrotnie powstawanie serii rozbłysków klasy M oraz dwóch rozbłysków klasy X.  Wszystko wskazuje na to, że należy oczekiwać kolejnej aktywności z tego miejsca.

 

Rozbłysk, do jakiego doszło 19 lipca 2012 w szczycie osiągnął siłę M7.7 i to już  prawie rozbłysk X. Jak zwykle zerwanie linii pola magnetycznego oprócz rozbłysku generuje koronny wyrzut masy, CME. Jednak ze względu na pozycję plamy 1520 naszemu polu magnetycznemu nie zagraża plazma wyemitowana w trakcie tego zjawiska.

Jak wynika z danych opublikowanych przez NASA rozbłyskowi towarzyszyła duża emisja promieniowania UV. To kolejny przypadek w tym roku, gdy rozbłysk klasy M w promieniowaniu rentgenowskim okazuje się być raczej zdarzenie emitującym promieniowanie ultrafioletowe.

Jak twierdzą niektórzy astrofizycy, mimo, że zjawiska z wczoraj nie były skierowane w Ziemię możliwe jest odczucie wpływu przez ziemskie pole magnetyczne. Jest tak, dlatego, że linie pola magnetycznego w Układzie Słonecznym rozpędzają protony, które ostatecznie trafiają do nas. Dlatego spodziewane jest wystąpienie średniej burzy magnetycznej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Portret użytkownika Jarek85

Człowiek to istota wyjątkowo

Człowiek to istota wyjątkowo zaawansowana i czuła na pole elektromagnetyczne - nawet nie jesteśmy tego świadomi, że ma to wpływ. Mózg i cały układ nerwowy przecież non stop pracują na najwyższych poziomach o których technologia nie jest w stanie zbadać i doścignąć. Impulsów kierowanych do poszczególnych narządów z centralnego układu nerwowego i z powrotem jest miliony. Wszystko to ma właściwości falowe niczym sinusoida. Dlatego jakiekolwiek zaburzenie w naturze pola e-m oddziaływuje na nas tak czy inaczej. W mniejszym lub większym stopniu. Obserwuję znajomych, rodzinę i ludzi z którymi od dłuższego czasu mam do czynienia a nawet siebie. Powiem tylko tyle - jest inaczej niż kiedyś. Świadomość ludzka jest na etapie zmian. To czy na lepsze czy gorsze każdy oceni sam. Bądźmy jednak czujni i nie emanuujmy negatywem - nawet myślami o drugim człowieku. Pamiętaj - myślami możesz zdziałać cuda.

Portret użytkownika MonaLisa

Piciuś, toż wtedy powinno się

Piciuś, toż wtedy powinno się co dziennie mieć te objawy, a nie wtedy gdy nasza "gwiazdka" buszuje, no nie?Ja tam sumienie mam czyste, czyśćca się nie boję. A w te "rozbłyskowe dni" sama bywam podminowana, i obserwuję ludzi dookoła - też wiele osób są nieuprzejme, czasem wściekłe.Ty też ot, dzisiaj, nie jesteś specjalnie miły, od razu rzuciłeś się na mnie z diagnozą kościelną... Jesteś księdzem-prałatem? Czy też słoneczko na ciebie działa może, co?

Portret użytkownika Piciu505

Monaliąąą byłaś Mi, marzyłem

Monaliąąą byłaś Mi, marzyłem Tylko ooo Tooobie... A tak na poważnie to człowiek dziwnie się zachowuje bez względu na płeć i wiek nawet przy zmianach ciśńenia, nie trzeba rozbłysków do tego słonecznych... Ale jak teoria rozbłysków Ci pasuje do tego, to niech tak bedzie, pozdr 

Portret użytkownika Pan Paradoks

Nie bagatelizowałbym tego.

Nie bagatelizowałbym tego. Być może jesteś zdrów jak rydz ale ja, choć stary nie jestem mam nieciekawą przypadłość autoimmunologiczną znaną jako RZS- reumatoidalne zapalenie stawów. Ja zdążyłem już zauważyć jak podniesione tło aktywności słonecznej, czyli gęstości protonów robi mi rewolucję w zdrowiu. Pojawiają się dodatkowe rzuty m.in. na oczy, mam zapalenie tęczówek i muszę brać specjalne krople do oczu. Nasilenie objawów koreluje mi się właśnie ze zwiększoną emisją protonów podczas ekspozycji Ziemi na rozbłyski  z plam słonecznych i tzw. dziur koronalnych. Moje pzdr.

Strony

Skomentuj