Silny rój trzęsień ziemi na Hawajach. Wulkan Kilauea trzęsie całą wyspą!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rój trzęsień ziemi rozpoczął się wczoraj pod południową częścią kaldery Kilauea na Hawajach. Szczególnie silna seria, miała miejsce około 11:30 UTC. Sytuację na miejscu, obserwuje USGS Hawaiian Volcano Observatory (HVO). HVO podniosło poziom alertu lotniczego z żółtego na pomarańczowy.

 

Aktywność wulkaniczna, rozpoczęła się dopiero dziś około 02:30 UTC. Zbiegła się ona w czasie z dostrzegalną deformacją gruntu w rejonie szczytu wulkanu Kīlauea. Zdaniem wulkanologów, wskazuje to na płytki ruch magmy pod południową częścią kaldery.

Obserwacje mogą wskazywać na niewielkie ruchy magmy, występujące 1 - 2 km pod południową kalderą. Do 12:30 UTC zarejestrowano ponad 140 trzęsień ziemi z czego największe, miało siłę około 3,3 stopnia w skali Richtera. Większość dotychczasowych wstrząsów, była poniżej 1 stopnia. Obecnie, kamery internetowe nie pokazują śladów lawy na powierzchni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj