Silne wstrząsy zarejestrowano w Indonezji i Papui Nowej Gwinei

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W bardzo krótkim odstępie czasowym doszło do kilku silnych wstrząsów – najpierw w Indonezji, a następnie w Papui Nowej Gwinei. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 7 stopni.

 

Najnowszą aktywność sejsmiczną w Indonezji zarejestrowano niedaleko wysp Jawa i Bali w czwartek w nocy czasu lokalnego. Według agencji USGS, wstrząs miał moc 6 stopni w skali Richtera i wystąpił na głębokości 10 km. W zasięgu 100 km od epicentrum żyje ponad 3,2 miliona ludzi. Władze Indonezji potwierdziły śmierć trzech osób oraz niewielkie zniszczenia.

Niedługo potem całą serię wstrząsów zarejestrowano w Papui Nowej Gwinei. Zaczęło się od wstrząsu o mocy 6,1 w skali Richtera. Następnie odnotowano „siódemkę”, której towarzyszyło kilka wstrząsów wtórnych o sile od 4,7 do 6,1. Wszystkie zjawiska sejsmiczne wystąpiły na wyspie Nowa Brytania.

Indonezja wciąż nie może się pozbierać po wrześniowym niszczycielskim trzęsieniu ziemi o sile 7,7 stopnia, które wygenerowało fale tsunami. Połączenie tych dwóch zjawisk doprowadziło do poważnej katastrofy w mieście Palu, które zostało kompletnie zniszczone. Według najnowszych szacunków, zginęło prawie 2 tysiące osób, a liczba ta stale rośnie. W zeszłym tygodniu odnotowano również erupcję wulkanu Soputan, która na szczęście nie wyrządziła żadnych strat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj