Silne trzęsienie ziemi wywołało panikę w Afganistanie i Pakistanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj w południe, trzęsienie ziemi nawiedziło Afganistan. Wstrząsy odczuwalne były w sąsiednich państwach, a nawet w Indiach. Na chwilę obecną wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i kilkunastu rannych.

 

Jak podaje USGS, trzęsienie ziemi o mocy 6,1 w skali Richtera wystąpiło na głębokości 191 km na północnym-wschodnie Afganistanu niedaleko granic z Pakistanem i Tadżykistanem w łańcuchu górskim Hindukusz. Nie ma informacji o ofiarach czy zniszczeniach w Afganistanie, ale są doniesienia z sąsiedniego Pakistanu.

Trzęsienie ziemi wywołało panikę w Kabulu, Islamabadzie, Peszawarze i Lahaur - wysoko zaludnionych miastach, gdzie natychmiast ewakuowano ludzi z domów, szkół i biurowców. Łagodne wibracje były odczuwalne przez mieszkańców Delhi, stolicy Indii, położonej około tysiąc kilometrów od epicentrum. W Pakistanie zginęła jedna osoba a 11 kolejnych zostało rannych. Jedyną ofiarą śmiertelną jest dziewczyna z miasta Kweta, na którą spadł fragment dachu jej mieszkania.

 

Wstrząsy w tym regionie są stosunkowo częstym zjawiskiem. Mieszkańcy są mocno uczuleni na wszelką aktywność sejsmiczną. W październiku 2015 roku trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera wywołało liczne osuwiska i zniszczyło wiele budynków. Zginęło wtedy ponad 380 osób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj