Silne trzęsienie ziemi na wybrzeżu Peru

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 7,1 stopni w skali Richtera, wystąpiło na wybrzeżu Peru. Zjawisko rozpoczęło się 25 września o godzinie 15:42 czasu uniwersalnego, co odpowiada 11:43 czasu lokalnego.

 

Epicentrum było zlokalizowane na południe od regionu Acari i na południowy wschód od płaskowyżu Nazca słynącego z rysunków wykonanych na pustyni. Stolica Peru, Lima znajduje się ponad 500 kilometrów od epicentrum.

 

Mimo, że głębokość zjawiska była dosyć niewielka, bo zlokalizowano ją na około 40 km pod dnem morza, nie ogłoszono zagrożenia przed tsunami. Ryzyko było całkiem realne, ponieważ w przeszłości wstrząsy o tej magnitudzie wywoływały niszczące fale, które docierały do peruwiańskiego wybrzeża.

Jak zwykle w takich przypadkach trzęsienie ziemi jest tylko jednym z zagrożeń. Równie niebezpieczne są będące jego konsekwencją osuwiska. Nie inaczej było tym razem. Wstrząsy zdołały zburzyć wiele domów a osuwiska zablokowały część dróg lokalnych. Według ostatnich raportów rannych jest przynajmniej 6 osób, ale bilans może jeszcze ulec zmianie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wesoła wdówka

jestescie zajebisci ci co

jestescie zajebisci ci co czekaja na jakis kataklizm czy cos wtym rodzaju.chcecie wiedziec jak umrzecie???? rak was wpierdzieli a nie jakies nibiru czy kometa .i dodam jeszcze ze nawet zdrowy tryb zycia was nie uratuje dowodem sa sportowcy co dbaja o zdrowie diety maja dietetykow cale sztaby szkoleniowcow i co?

Portret użytkownika Martyś26

Zantar nie pie*dol za

Zantar nie pie*dol za przeproszeniem w morde jeża pieprzysz ażmi nie dobrze jest to jest region niesejsmiczny baranie weż nie gadag głupot.Nie wierze w te obesrane teorie spiskowe.Żallll wielki.

Portret użytkownika Zantar

a sejsmograf w suwałkach

a sejsmograf w suwałkach nadal szaleje oj zatrzęsie ziemią w płn/wsch polsce tak że hej z ok nawet 7 richtera jak ja to widzę na sejmogramie stamtąd zwiastuny drgań sejsmicznych już są tzw wstrząsy zwiastujące tzn poprzedzające właściwe trzęsienie ziemi tylko czekać jak lada dzień coś się zacznie dziać w okolicy warmii i mazur oraz obwodu kalingradzkiego i wsch pomorza byle tylko nie było to przypadkiem za potężne wstrząsy oby zaś wszystko wskazuje iż tamtejszy uskok tektoniczny się uaktywnia na całego...!!!

Strony

Skomentuj