Silne trzęsienie ziemi w pobliżu japońskiej wyspy Honsiu

Kategorie: 

Źródło: gfz-potsdam.de

Wczoraj w godzinach wieczornych doszło do trzęsienia ziemi w pobliżu japońskiego. Osiągnęło ono silę 6,8 stopni i wystąpiło ono na na północy pacyficznego wybrzeża największej wyspy archipelagu - Honsiu. Najbliższe prefektury od epicentrum to Miyagi i Iwate.

 

 

Według doniesień medialnych wstrząs był tam szeroko odczuwalny, ale nie wywołał znacznych zniszczeń. Ze względu na głębokość hipocentrum wynoszącą 50 km pod dnem oceanu, nie było też dużego ryzyka nadejścia tsunami. Najbardziej zatrzęsło na południu prefektury Iwate, w mieście Hanamaki. W związku ze zjawiskiem nie odnotowano na szczęście zaburzeń w pracy japońskich elektrowni atomowych.

Źródło: USGS

Japonia znajduje się w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia, obszaru, który słynie z częstej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej. Występuje tam większość wszystkich rejestrowanych wstrząsów powyżej 6 stopni w skali Richtera. Kraj ten jest bardzo dobrze przygotowany na radzenie sobie ze skutkami zjawisk sejsmicznych, a trzęsienia ziemi stanowią tam normalną część ich życia i emanacji miejscowej natury.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj