Silne trzęsienie ziemi w okolicy Nowej Zelandii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po długim okresie względnego spokoju w zakresie aktywności sejsmicznej, znowu mamy do czynienia z silnymi wstrząsami. Tym razem trzęsienie uderzyło w okolicy Południowej Wyspy Nowej Zelandii.

 

Magnituda wstrząsów została oszacowana jako 6,2 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się blisko Eketahuna na północ od Wellington. Głębokość zjawiska to 33 kilometry.

Na skutek oddziaływania trzęsienia doszło do licznych zakłóceń funkcjonowania usług w dziedzinach takich jak energia elektryczna, telekomunikacja czy ruch kolejowy. Świadkowie twierdzą, że wstrząsy były przerażające. Wiele osób wybiegało na zewnątrz, aby nie zostać uwięzionym w ewentualnie zawalających się budynkach.

Ewakuacja w Wellington - foto: Twitter

Ludzie twierdzili, że wstrząsy były odczuwalne bardziej niż przy poprzednich takich zjawiskach o podobnej magnitudzie. Na lotnisku w Wellington upadła wielka statua orła reklamująca film Hobbit. Na szczęście nikt nie został przygnieciony.

Statua orła promującego film Hobbit - foto: Twitter

Od czasu wystąpienia tego trzęsienia doszło też do wielu wstrząsów wtórnych przekraczających poziom 4 stopni w skali Richtera. Nowa Zelandia znajduje się w obszarze aktywnym sejsmicznie i często dochodzi tam do niszczących trzęsień ziemi. Ostatnie poważne zjawisko tego typu miało tam miejsce w lutym 2011 roku w Christchurch.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Isabella

Po trzesieniach ziemi w 2013

Po trzesieniach ziemi w 2013 roku zbocze gory na ktorej sa domy sasiadow zaczelo sie przesowac o ok 40 -50 cm, widac to po murkach ogrodowych,ktore pochylaja sie w lewa strone. U jednego z sasiadow zaczela zapadac sie ziemia. 

Skomentuj