Silne trzęsienie ziemi w okolicy greckiego wybrzeża, 10 osób rannych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W zeszłym tygodniu donosiliśmy o silnych wstrząsach sejsmicznych, które wystąpiły w okolicy greckiej wyspy Kefalinia (według innych źródeł Kefalonia), położonej na Morzu Jońskim. Już wtedy specjaliści obawiali się, że to jeszcze nie jest ostatnie ze zjawisk tego typu w tej okolicy. Rzeczywiście dzisiaj odnotowano kolejny silny wstrząs.

 

Tym razem trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,1 stopni w skali Richtera (5,7 według instytutu EMSC) i wystąpiło 3 lutego w godzinach porannych. Głębokość epicentrum to jedynie 10 km pod dnem morskim. Tak jak poprzednim razem tak i teraz zanotowano wiele pęknięć w budynkach. W sumie dziesięciu osobom trzeba było udzielić pomocy lekarskiej, ale większość pacjentów wypisano ze szpitala po zapewnieniu podstawowej pomocy medycznej.

W wyniku zdarzenia na wyspę Kefalinia zamknięto wszystkie szkoły i taki stan ma pozostać przynajmniej do środy. Częściowo uszkodzone zostało kilkadziesiąt domów i ogrodzenie lokalnego szpitala. W wielu miejscach nie ma dostępu do wody oraz energii elektrycznej. Sejsmolodzy uważają, że w tym samym obszarze może nadal dochodzić do kolejnych trzęsień ziemi o sile słabszej lub porównywalnej z tą, jaką miało dzisiejsze zjawisko sejsmiczne.

Grecja wraz z przyległościami to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów Europy. Prawie połowa wszystkich rejestrowanych na naszym kontynencie zdarzeń tego typu przypada właśnie na ten kraj. Warto wspomnieć trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 stopni w skali Richtera, które miało miejsce w okolicy tej samej wyspy w 1953 roku i spowodowało wtedy śmierć kilkuset osób.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika buba

PISZAC KILKA ARTYKULOW NA TEN

PISZAC KILKA ARTYKULOW NA TEN TEMAT WYPADALOBY SPRAWDZIC, JAK NAZYWA SIE TA WYSPA!!!!! Κεφαλονια czyli KEFALONIA!!!!!!!! tak na przyszlosc. a port to LIKSURI-Ληξουρι. Nie zadna LIXURI; co innego "Ξ", α co innego "X". Greka jest trudna,ale na Boga, mozna SPRAWDZIC zanim sie cos napisze...

Portret użytkownika aleks

Mądrala, nazwa Kefalinia,jest

Mądrala, nazwa Kefalinia,jest nazwą używaną na całym świecie , a jak widać w poniższym linku również przez wiodące organizacje czy programy takie jak National-Geographic . To chyba wystarczy jako rekomendacja. Co do nazwy miejscowości w której jest port to nosi ona nazwę Lixouri.
Jak się chce kogoś pouczać to warto sprawdzić najpierw własną wiedzę i zweryfikować z rzeczywistością. Nazwy Kefalinia używają najczęściej Grecy, jest ona również obecna w różnych miejscach na wyspie i w różnych wydaniach; na kartach pocztowych, w przewodnikach, na mapach czy na łodziach. Własnie miałam przyjemność być tam w ubiegłym roku i mogę to potwierdzić z całą stanowczością.
Ponadto nie wydaje mi sie żeby to było teraz najistotniejsze w sytuacji w jakiej się znaleźli mieszkańcy tej pieknej wyspy
http://www.national-geographic.pl/traveler/artykuly/pokaz/hity-2013-kefalinia-miss-grecji/

Portret użytkownika staryzenek20

Możesz mieć racje. Śledzę

Możesz mieć racje. Śledzę różne takie amerykańskie stronki beforeitnews infowars itp. i wszędzie propaganda typu: zbliża się asteroida, słońce zagraża ziemi, Planeta X, Fema region III, Fukushima itp. Ale ani słowa nie ma o Yellowstone. W ogóle ten temat nie istnieje na takich alternatywnych stronach. Przecież przy okazji wstrząsów pod Yellowstone, które są bardzo częste, mogliby straszyć Amerykanów właśnie potencjalną eksplozją. A oni mają wyraźną blokade na tego typu newsy.

 
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
 

Skomentuj