Silne trzęsienie ziemi na wyspie Hokkaido w Japonii

Kategorie: 

Źródło: Gfz Potsdam

Wczoraj wieczorem zatrzęsła się ziemia w Japonii. Wystąpił tam wstrząs o sile 6,7 stopni, który był mocno odczuwalny na wyspie Hokkaido. Wyłączono zasilanie w elektrowni atomowej Tomari.

 

Nie żyją przynajmniej 2 osoby, ale bilans zniszczeń i ofiar trzęsienia ziemi jeszcze nie jest znany. Może być tragiczny ponieważ wstrząsy spowodowały liczne osuwiska. Ponad 38 osób jest uważanych za zaginionych.

Epicentrum znajdowało się ponad 100 km od Sapporo. Wystąpiło na głębokości 66 km pod powierzchnią wyspy Hokkaido. Nie ma mowy o ysunami, ale władze Japonii ostrzegają mieszkańców wyspy, że oczekuje się zmian w poziomie morza. Być może chodzi o znaczne obniżenie pewnych obszarów przybrzeżnych na skutek trzęsienia.

 

Pozbawiona zasilania zewnętrznego elektrownia atomowa Tomari, zdaniem jej przedstawicieli, wytrzyma w takim stanie przez kilka tygodni. Nie stwierdzono również podwyższonego poziomu promieniowania.

Cały czas dochodzi do kolejnych wstrząsów wtórnych, niektore osiągają ponad 5 stopni w skali Richtera. Władze ostrzegają, że istnieje duże ryzyko zawalenia się podczas wstrząsów wtórnych, budynków naruszonych podczas wczorajszego trzęsienia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Nie stwierdzono

Nie stwierdzono promieniowania Smile i tak nie powiedzą. Może za jakieś trzy lata się dowiemy że jednak coś tam było. Chyba że wywali ją w kosmos wtedy szybciej. Te ich nie ma powodów do paniki i takie tam to trzeba czytac dokładnie na odwrót. Tak jak i ze za chwilę będzie koniec świata po raz tysięczny tez na odwrót wszystko. Tak to mniej więcej działa.

Skomentuj