Silne trzęsienie ziemi na Karaibach. Wybrzeże Hondurasu doświadczyło tsunami

Kategorie: 

Źródło: Gfz Potsdam

Dzisiaj w nocy doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi pod dnem Morza Karaibskiego. Osiągnęło ono siłę 7,6 stopni w skali Richtera. Ze względu na to, że było stosunkowo płytkie powstało ryzyko wystąpienia fal tsunami. 

Dane pozyskane z boi pomiarowych rozlokowanych w okolicy wystąpienia zjawiska wskazują na liczne fluktuacje powierzchni morza. Władze Hondurasu przyznają, że do wybrzeża dotarło niewielkie tsunami. Fale nie miały jednak więcej niż 30 centymetrów. 

Jak informuje amerykańska agencja geologiczna USGS, w promieniu 100 km od epicentrum nie ma siedzib ludzkich, ale przynajmniej 60 tys. mieszkańców Karaibów odczuwała średnie wielkości wstrząsy. 

 

Trzęsienie wystąpiło na styku płyt tektonicznych północnoamerykańskiej i karaibskiej. Jest ono związane z przemieszczaniem się ich względem siebie, co prowadzi do powstawania naprężeń skutkujących takimi gwałtownymi zjawiskami sejsmicznymi. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj