Silne trzęsienie ziemi na Aleutach wywołało niewielkie tsunami

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy o zdecydowanym wzroście aktywności sejsmicznej i wulkanicznej w rejonie wysp aleuckich. Dzisiaj nadeszły informacje o znacznym wstrząsie sejsmicznym szacowanym początkowo na 8 stopni w skali Richtera.

 

Ostatecznie ustalono, że trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,9 stopni i było to wystarczające do wygenerowania niewielkich fal tsunami o wysokości kilkunastu centymetrów. Centrum Ostrzegania przed Tsunami początkowo wystosowało ostrzeżenie dla Aleutów i Alaski, ale ostatecznie je odwołano.

Na wszelki wypadek poproszono mieszkańców tej okolicy o nie zbliżanie się do plaż bez wyraźnej potrzeby. Po wstrząsie głównym doszło do licznych wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 6,3 w skali Richtera. Na szczęście nie grożą one kolejnym tsunami.

Symulacja propagacji fal tsunami - źródło: NTWC

Warto zwrócić uwagę, że głębokość epicentrum była dość duża, bo znajdowało się ono 107 km pod dnem morskim. Wulkanolodzy zwracali uwagę na znaczące procesy geofizyczne zachodzące na dużych głębokościach w tej okolicy, miały one odpowiadać za wzrost aktywności wulkanicznej i jak widać nastąpił też znaczący wzrost aktywności sejsmicznej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Xystos

przebiegunowanie trwa,nie

przebiegunowanie trwa,nie nagle ale trwa !
wiec ruszaja sie plyty kontynentalne i stad
ta nadaktywnosc tektoniczna
magnetosfera tez nie taka jak dotad byla-
-niejest stabilna.

.. ale o tym sie niepisze by niewzbudzac paniki
nic niemozemy nato poradzic,modly tez.

Portret użytkownika re1

Żeby to nie był dwustronny

Żeby to nie był dwustronny suwak, ziemia na pół.
Ktoś się wkurzył na kręcenie taśmami u nas (obłudnikami poWskimi - zamach ajwej) i propagandystami pro-kijowskimi Lol
Rat Islands, Aleutian Islands - North pacific Ocean - ciągnie suwak prawą ręką
Trzęsienie 23.06.2014 siła 7,9 MAG o godz. 20:53:09 na głębokości od 108 do 17 km i do tej pory tłucze co kilkadziesiąt minut w sile od 4,2 - 5,0 - 6 MAG......
Kermadec Islands - South Pacific Ocean - chyba ciągnie suwak lewą ręką Lol
Trzęsienie 23.06.2014 siła 6,9 MAG na głębokości od 20 do 9 km o godz. 19:19:16 i do tej pory tłucze co pół do dwóch godzin w sile od 4,8 do 5,3 MAG.
Pozdrawiam
 

Skomentuj