Silne trzęsienia ziemi wystąpiły w okolicy Indonezji

Kategorie: 

Lokalizacja trzęsienia ziemi w okolicy Indonezji - źródło: GFZ Potsdam

Wczoraj około 16:53 czasu uniwersalnego doszło do silnego, ale głębokiego trzęsienia ziemi,  które wystąpiło w okolicy Morza Banda. Magnituda wstrząsów była dosyć duża, bo doszła do 7 stopni w skali Richtera. Trzęsienie pod Morzem Banda nie było jedynym, do którego doszło w tamtej okolicy, mocno zatrzęsło też w obrębie Morza Moluckiego.

 

Głębokość trzęsienia z Morza Banda to aż 164 km i z tego powodu nawet mimo sporej magnitudy nie było ryzyka tsunami. Wszelka aktywność sejsmiczna okolicach Morza Banda jest potencjalnie niebezpieczna. To właśnie tam doszło do wielkiego trzęsienia ziemi, które wywołało liczne fale tsunami w trakcie tak zwanego Boxing Day Tsunami w 2004 roku. W kilkunastu krajach zginęło wtedy prawie pół miliona osób. Była to pierwsza tak spektakularna katastrofa naturalna transmitowana w telewizji.

 

W tym roku w okolicy Indonezji doszło już do dwóch silnych wstrząsów sejsmicznych o magnitudach około 8.8 w skali Richtera. Szczególnie istotne jest to, że miały miejsce jednego dnia. Potem sejsmolodzy zastanawiali się jak to możliwe i doszli do wniosku, że nastąpiło pęknięcie płyty tektonicznej. To wyjaśnia dziwne podwójne trzęsienie, ale jednocześnie powoduje, że każda aktywność sejsmiczna w tamtej okolicy to potencjalny gigantyczny problem.

Trzęsienie z Morza Banda to drugie zjawisko sejsmiczne o magnitudzie przekraczającej 7 stopni,  które wystąpiło w obrębie Pacyfiku w ciągu ostatniego tygodnia. Zjawisko w okolicach Morza Moluckiego osiągnęło magnitudę wstrząsów o wielkości 6 stopni w skali Richtera. Było to, zatem średniej wielkości trzęsienie i mimo stosunkowo niewielkiej głębokości,  31 km pod dnem morskim nie wywołało większego wpływu na ludzi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zodi

bedac w indonezji 2 krotnie

bedac w indonezji 2 krotnie wystapily niewielkie trzesienia ziemi, jedno w banda aceh dokladnie 5 dni po tym jak opuscilem sumatre i kolejne tydzien pozniej na poludniowym wybrzezu javy w pandangaran, w nocy kiedy spalismy. 

Portret użytkownika ooooooooo

Dokładnie Indnezja to 2 po

Dokładnie Indnezja to 2 po Japoanii najbardziej narażone na aktywność sjemiczną miejsce na świecie więc ja bym w tym nic dziwnego nie widział i pewnie zaraz wpisy się pojawią że 9 dni zostało itd a tam to jest całkiem normalne tak jak i w Japonii

Portret użytkownika jarek

Ciekaw jestem czy jakby to

Ciekaw jestem czy jakby to trzęsienie bylo płytrze, to czy jego siła byłaby znacznie większa? jeśli na głębokości 164km miało taką ogromną siłę, to ile mogłoby mieć na głębokościdajmy na to 10 km?? może ktoś Swiatły mi odpowie?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj