Silne pożary zagrażają strefom podbiegunowym

Kategorie: 

Źródło: Copernicus Sentinel data (2020)/Processed by Pierre Markuse/CC By 2.0

Zeszłego lata na Syberii oraz w okręgu podbiegunowym zarejestrowano wjątkowo dużo pożarów. Szacuje się, że tylko w czerwcu pożary uwolniły do ​​atmosfery 50 megaton dwutlenku węgla - ilość równoważną całkowitej rocznej emisji CO2 w Szwecji. Najnowsze obserwacje pokazują, że pożary mogły zostać ugaszone jedynie pozornie, ponieważ przez niemal cały rok tliły się pod powierzchnią śniegu.

Naukowcy uważają, że „pożary zimujące” mogły ponownie się uaktywnić. Zdjęcia satelitarne pokazują kolejne pożary w Tundrze, jednak na ten moment nie wykonano pomiarów naziemnych, które potwierdziłyby uaktywnienie się zeszłorocznych płomieni.

Mark Parrington, naukowiec z Copernicus Atmosphere Monitoring Service powiedział: „Anomalie są dość rozpowszechnione w obszarach, które paliły się zeszłego lata. Może to świadczyć o uaktywnieniu starych pogorzelisk. Jeśli jest to prawdą, obecne pożary mogą poważnie zagrażać tundrze i doprowadzić do długotrwałych zmian w środowisku."

Pożary zimujące pojawiały się już wcześniej, w szczególności na Alasce. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że tego typu zjawiska pojawiają się cyklicznie w obszarach arktycznych i subarktycznych. Badacze analizujący te anomalie sugerują, że występują one częściej po łagodnych zimach. Ponadto, pożary zimujące mają tendencję do ponownego pojawienia się po koło pięćdziesięciu dniach od roztopów.

Obecnie nie przeprowadzono badań terenowych, które potwierdziłyby pożary zimujące na terenie Syberii, jednak jest to bardzo prawdopodobne. Dodatkowe czynniki potęgujące możliwość wystąpienia tego typu anomalii to łagodna zima oraz rekordowa susza występująca od początku roku.

Dane dostarczone przez Copernicus Climate Change Service pokazują, że tegoroczne pożary mogą być niezwykle niebezpieczne dla środowiska. Badacze planują dokładne monitorowanie żywiołu za pomocą zdjęć satelitarnych oraz działań terenowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj