Silne gradobicie w Wietnamie

Kategorie: 

Foto: ommb / 123RF Zdjęcie Seryjne

Wczorajsze dwudziestominutowe gradobicie uszkodziło ponad 10.000 domów a co najmniej 26 osób zostało rannych w północnej prowincji Lao Cai. Grad zaczął padać jednocześnie w 26 gminach i miastach w dystrykcie Muong Khuong. Jak dotąd nie odnotowano żadnych zgonów.

 

W obliczu katastrofy wielu mieszkańców straciło swoje domy. Jedna z ofiar, Vang Pha Cui powiedział, że nigdy nie widział tak potężnego gradu w ciągu 50 lat. Jego zdaniem grad był wielkości pięści dorosłej osoby, która niszczyła dom oraz rzeczy które były wewnątrz.

 

Według Narodowego Komitetu Pomocy i Poszukiwań wczorajsze gradobicie wystąpiło również w trzech dzielnicach w prowincji Ha Giang, która graniczy z Lao Cai, niszcząc 80 domów. Sześć dni temu potężny grad wraz w silnym wirem uderzył w dystrykt Houng Khe niszcząc ponad 100 domów, natomiast jeszcze dwa dni wcześniej to samo spotkało niektóre rejony górskie w centrum prowincji Quang Nam i Thua Thien-Hue.

 

Le Thanh Hai, zastępca dyrektora Centralnego Hydrometeorologicznego Centrum Prognoz ostrzega przed burzami i gradem, które mogą wystąpić między marcem a majem - okresem przejściowym między suchymi a mokrymi porami roku w Wietnamie. Dodał również, że grad o średnicy 10 cm. jest bardzo rzadkim zjawiskiem gdyż zazwyczaj osiąga rozmiary 2-4 cm. (kurzego jajka)

 

 

 

Źródło: http://hisz.rsoe.hu/alertmap/site/?pageid=event_desc&edis_id=HS-20130328-38666-VNM

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika John Moll

KURDE - zgadzam się, że nie

KURDE - zgadzam się, że nie jest to serwis pogodowy, jednak moim zdaniem warto zwrócić na to uwagę. To chyba rzeczywiście jest spora anomalia - norma to podobno 2-4 cm. a Le Thanh Hai mówi, że 10 cm. to rzadkość.
 
"Dwudziestominutowe gradobicie uszkodziło ponad 10.000 domów" - mówi samo za siebie..... nie chciałbym tego w Polsce Wink

Portret użytkownika KURDE

To nie są zmiany na ziemi

To nie są zmiany na ziemi lecz zdażenia pogodowe , gradobicia i tornada w zimie były też europie . Gradobicia były i będą na całym świecie , a ich ilość wzosła dzieki kamerze w tefonie który ma prawie każdy na Ziemi .

Portret użytkownika devoratus

"a ich ilość wzosła dzieki

"a ich ilość wzosła dzieki kamerze w tefonie który ma prawie każdy na Ziemi ."
 
Czyli jakby montowali 10 kamer w jednym telefonie, to ilość gradobić na świecie też wzrosłaby 10krotnie?
 
Za dużo telewizji dzieciaku - mózg nie wykazuje oznak życia - bez urazy...

 

 

Skomentuj