Silna erupcja wulkanu Sinabung, popiół wulkaniczny wzniósł się na 7 km

Kategorie: 

Źródło: Domena publiczna

Kolejna silna erupcja, rozpoczęła się na indonezyjskim wulkanie Sinabung. Poziom alertu pozostaje na poziomie 3 (w skali od 1 do 4), z ogólną strefą wyłączenia 3 km.

 

Ostatnia erupcja trwała około 12 minut i podczas jej trwania, wulkan wydzielił z siebie dwa obłoki popiołu wulkanicznego. Pierwszy znalazł się na wysokości 7 km zmierzający na południowy zachód, oraz drugi który wzniósł się na 5,5 km oraz poruszają się na południe. Zaobserwowano również przepływ piroklastyczny przez zbocze południowo-wschodnie.

Sinabung znajduje się w północnej części Sumatry w Indonezji. Od 2010 roku, gdy doszło do jego spontanicznego przebudzenia, wulkan wykazuje zwiększoną aktywność i wybudza się co kilka lat, wywołując duże zamieszanie w tej części świata. W tym czasie, co najmniej 23 osoby straciły życie, a ponad 30 000 zostało wysiedlonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj