Silna erupcja meksykańskiego wulkanu Colima

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Meksykański wulkan Colima nadal pozostaje bardzo aktywny. Każdego dnia dochodzi od 10 do 15 erupcji średniej wielkości. Niektóre z nich są na tyle poważne, że zdecydowanie odróżniają się od pozostały powodując powstawanie pytań o bezpieczeństwo mieszkańców okolicy.

 

Szczególnie znaczna erupcja nastąpiła 27 marca około 8 rano czasu lokalnego. Pióropusz gazów i popiołu wulkanicznego sięgnął do 4 km. Doszło też do powstania licznych przepływów piroklastycznych. Niektóre z nich docierały po zboczach na odległość nawet półtora kilometra.

 

Na podstawie danych satelitarnych i zdjęć z kamer internetowych ustalono, że w okresie od 17 do 24 marca wysokość chmury popiołu nad kraterem wynosiła od 4 do 8 km. Ze względu na wiatr dryfowała ona przeważnie w kierunku północno -wschodnim lub wschodnim. Nie ma doniesień o opadach popiołu na zaludnionych obszarach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj