Silna eksplozja gazu w Austrii pozbawiła część Europy dostępu do tego surowca

Kategorie: 

Źródło: Twitter

W wyniku eksplozji na stacji dystrybucji gazu w austriackim mieście Baumgarten-on-Mart jedna osoba zginęła, a 21 innych zostało rannych. Jedna z ofiar jest w poważnym stanie, informuje Kurier w odniesieniu do oświadczenia Johanna Mickle-Leutnera, gubernatora landu Dolna Austria.

 

Według wstępnych informacji większość ofiar to pracownicy Gas Connect. Wszyscy pilnie potrzebują pomocy medycznej. Publikacja zauważa, że lekarze obecnie walczą o życie jednej z ofiar. Wcześniej operator terminalu Gas Connect Austria informował, że jest 18 rannych i jeden zabity. Poinformowano, że wszyscy są obywatelami Austrii. Gas Connect Austria ręcznie odcięła gazociąg.

 

Ambasada Rosji w Austrii donosi, że według wstępnych informacji żaden z rosyjskich specjalistów pracujących w stacji dystrybucji gazu nie został ranny w wyniku eksplozji. "Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielstwem Gazprom Export w Wiedniu i nadal monitorujemy sytuację" – zapewniają dyplomaci.

 

Gaz ziemny jest transportowany do Baumgarten przez Słowację i Niemcy przez kilka rurociągów transgranicznych. Przepływy gazu przechodzą następnie przez Europę poprzez sieć przesyłową do Austrii. Główna trasa tranzytowa ze Słowacji do Austrii została zawieszona po pożarze w Baumgarten. Według wstępnych danych gaz przestał płynąć do Włoch, na Węgry i do Słowenii.

 

Rosyjski Gazprom Export twierdzi, że pracuje nad przekierowaniem przepływów gazu i stara się zapewnić nieprzerwane dostawy do klientów. W Wielkiej Brytanii na tle austriackiej katastrofy ceny gazu wzrosły do najwyższego poziomu od ośmiu lat.

 

Austriacka policja wydała już krótkie oświadczenie, które mówi, że sytuacja jest pod kontrolą, a uszkodzone miejsce dystrybucji gazu jest zamknięte. Trwa szacowanie strat. Zlokalizowane w pobliżu austriackiej granicy ze Słowacją centrum dystrybucji gazu Baumgarten jest jedną z największych i najważniejszych sieci dystrybucji gazu ziemnego dla Rosji i Norwegii. Pompuje się tam około 40 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, rozprowadzając go po całej Europie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj