Silna burza magnetyczna na Ziemi - nawet w Polsce możliwe są obserwacje zórz polarnych

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Od kilku godzin na Ziemi trwa silna burza geomagnetyczna. Jest ona spowodowana strumieniami wiatru słonecznego z dziury koronalnej oraz wpływem CME - koronalnego wyrzutu masy - na ziemską magnetosferę.

 

Przez pewien okres czasu planetarny indeks fluktuacji magnetycznych - Kp - dochodził do poziomu 8. W przeszłości przy takiej burzy magnetycznej,na terenie naszego kraju, można było obserwować zorzę polarną

 

Burza, która rozpoczęła się kilka godzin temu, kolejny raz jest silniejsza niż zapowiadały to prognozy zarówno NOAA jak i NASA. Pierwotnie miała nie przekroczyć siły G1 przy Kp 5, tymczasem zarejestrowano już Kp 8 co odpowiada bardzo silnej burzy o sile przynajmniej G4.

Przy takim naporze cząstek, zorza polarna może być widoczna na znacznym terytorium naszego kraju. Oczywiście warunkiem jest też szybko zmieniający się podczas dzisiejszej burzy wskaźnik Bz, który musi utrzymywać się na polaryzacji południowej (ujemnej). Jeśli ten warunek będzie spełniony i dopisze pogoda, będzie można wypatrywać zorzy polarnej na północnym horyzoncie.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu poświęconego Słońcu:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika AMR1

Ojojojojjjjj!!!! :)  Jak

Ojojojojjjjj!!!!
Smile
 Jak czytam wiadomości o słonecznych burzach i wasze zawodzenia, to zawsze zastanawiam się jak reagowali na te pospolite od tysiącleci zjawiska nasi przdkowie w jaskiniach?
Z pewnością olewali to i dalej czuli sie dobrze...
 Źle się czujecie, bo dobija was żydowska cywilizacja a nie Słońce i jego kaprysy.
 To histeria.. o tyle niebezpieczna społecznie, że zaciemnia prawdziwe przyczyny waszego samopoczucia.

Portret użytkownika MegaM

Keri dokładnie mam takie same

Keri dokładnie mam takie same odczucia że jak walnie to i tak nam tego nie pokażą wczoraj o 17'00 skonczyły mi sie baterie i padłem przez chwile sadziłem że to słonce ale informacji brak.... no i jak zwykle sie nie mylilem . Czy zauważyłes braki w wykresach dotyczace aktywnosci Słon. czesto to sie zdaża a nawet czesto widac ze wykres najprawdopodobniej wzrastał przed w/w brakiem .
Może uruchommy siec tanich magnometrów 
 

Portret użytkownika keri

He, he, do południa była

He, he, do południa była informacja na całkiem porządnej stronie, że nie ma burzy, potem, ze jest G1 (Kp 5), o 16.30 alert, że jednak G2 (Kp 6) i tak zostało.
Dopiero na ZnZ jest wiadomość, że jednak G4 (Kp 8).
A przecież burza geomagnetyczna jest wiele godzin po zaistnieniu sprzyjającej sytuacji na Słońcu.
 
Taki kompletny brak przewidywań dotyczących burzy pokazuje, jakie będą informacje w przypadku większej materii docierającej do Ziemi.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Skomentuj