Silna burza magnetyczna wywołała zorze polarne widoczne nawet w Polsce

Kategorie: 

Źródło: Mateusz Matusiak

Mimo, że trwa minimum słoneczne, od czasu do czasu i tak dochodzi do aktywności naszej gwiazdy, która skutkuje silnymi burzami magntycznymi. Jedna z nich, spowodowana przez dziurę koronalną, była tak intensywna, że wywołała zorze polarne widoczne znacznie dalej na południe, w tym nawet w Polsce. 

 

Zorza polarna to zjawisko powstające na skutek naporu naładowanych cząstek emitowanych ze Słońca, które wchodzą w interakcje z ziemskim polem magnetycznym. W wyniku tego oddziaływania na niebie można zobaczyć finezyjne kształty i kolory. Pokazy tego typu przeważnie występują w obszarach arktycznych, a możliwość obserwacji w naszej szerokości geograficznej jest wielką rzadkością. 

 

W nocy 21 marca, to niezwykłe zjawisko było widoczne w północnej Polsce. W sieciach społecznościowych pojawiło się zdjęcie wielokolorowej zorzy wykonane przez Łowcę Burz z zachodniopomorskiego, Mateusz Matusiak. On sam twierdzi, że fotografia została wykonana po północy na wysokości miejscowości Międzywodzie nad Bałtykiem. 

 

Zastanawiające jest to, że według wskazań aparatury pomiarowej monitorującej Słońce, burza magnetyczna, która zapewniła ten pokaz wcale nie należała do najsilniejszych. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp sięgnął raptem poziomu 5, a siła burzy magnetycznej została oszacowana tylko na G1. 

Strumień naładowanych cząstek z powodującej sztorm magnetyczny dziury koronalnej, dociera do Ziemi już kolejną dobę i nie można wykluczyć, że będzie dochodziło do okresowych wzrostów intensywności naporu wiatru słonecznego, którego prędkość chwilami przekracza 650 km/s. Jeśli takie warunki się utrzymają i dopisze pogoda, mieszkańcy północnej Polski mogą mieć znowu okazję do obserwacji tego fantastycznego fenomenu natury jakim jest zorza polarna. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika haburambi

Powiem wam to o czym sam

Powiem wam to o czym sam jestem przekonany.Zjawisko chemtrails istnieje na 100% obserwuję je od 2014 bo od tego roku jest ono bardzo zintensyfikowane.Doszedłem do wniosku że rozpylanie tych substancji ma na celu osłonę ziemi od Słońca,każdy może na otwartej przestrzeni zaobsewrwować że oprysk stosowany jest tylko od strony Słońca.Przechodząc do najważniejszego co chciałem zawrzeć w wypowiedzi-wg mnie jedynym sposobem na przeżycie jest budowa schronu podziemnego i gdy przyjdzie kataklizm który człowiek teraz stara się opóźnić za pomocą tych oprysków,ochrona siebie,swoich rodzin itd. Spójrzcie w przeszłość ile cywilizacji wyginęło z dnia na dzień i sami zdecydujcie z jakiego powodu się to stało i czy nie powtórzy się to w najbliższym czasie.

Portret użytkownika Eva11

przestan wygadywac glupoty !

przestan wygadywac glupoty !
on i nie sypia tego aby opoznic jakis kataklizm !
 

a,po to aby ludzi oglupic ,zachukac i pozbawic energi slonecznej ....aby czlowiek byl pozbaiony tego wspanialego zrodla wszelakiej mocy jak plynie z nieba ....

moze i rowniez,cos ukrywaja ...czlowiek jest zbyt rozwiniety i moglby cos odkryc co zmieniloby wszystko ....

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj