Silna burza magnetyczna wywołała zorze polarne w Europie Północnej

Kategorie: 

Źródło: vkontakcie.ru

Ostatni zryw aktywności słonecznej skutkujący rozbłyskiem X4.9 oraz koronalnym wyrzutem masy, skończył się dla nas burzą magnetyczną. Była ona na tyle poważna, że wywołała zorze polarne w nietypowych miejscach.

 

Burza magnetyczna spowodowana ostatnią aktywnością słoneczną zaczęła się wczoraj w godzinach wieczornych. Zorzę polarną obserwowano tam gdzie zwykle, czyli w okolicach podbiegunowych, oraz dużo dalej.

Zdjęcie wykoanne w Anglesey, Wielka Brytania - autor: Kris Williams

Są doniesienia na temat licznych obserwacji na terenie Rosji, w Norwegii, a także w Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza ten ostatni przypadek jest nieco zaskakujący. Zjawisko zaobserwowano w Szkocji, Walii, a nawet na przedmieściach Londynu. Ostatnia taka jasna zorza nad Wielką Brytanią wystąpiła 20 lat temu.

Źródło: vkontakcie.ru

Ostatecznie burza magnetyczna osiągnęła poziom G2 a planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp dochodził do poziomu 6. ABy zorza mogła być widziana w Polsce potrzebna jest burza magnetyczna G3 z indeksem Kp dochodzącym do 7 i 8.

Źródło: vkontakcie.ru

Źródło: vkontakcie.ru

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika mariusz z uk

Hej.owego dnia/nocy w UK

Hej.owego dnia/nocy w UK Niebo do wczesnych godzin porannych było praktycznie niezachmurzone i nic na nim nie było widać.  Skończyłem swoją pracę o 04.30 po przejechaniu niemal połowy kraju, pracuję jako kierowca ciężarówki,  i powiem Wam , źe nic nie widziałem. chyba że źle patrzyłem.  Pozdrawiam

Portret użytkownika Wkurzony Kosmita

Zorze, plazma oraz

Zorze, plazma oraz zjonizowane materiały emitują dużo ultrafioletu, który z kolei jest jeszcze widoczny dla kamer i aparatów cyfrowych. Dlatego coś można nagrać albo sfotografować.
Aczkolwiek by było fajnie jakby taki X razem z CME wystrzelił centralnie w Ziemię, a indeks KP conajmniej 10... Jak to pewien amerykański rządowy od energetyki powiedział, brak prądu na dużą skalę spowodowałby zniszczenie społecznego porządku... Co miał na myśli mówiąc "porządek" raczej nie musze wspominać.
Na pewno oznaczałoby to jakiś czas wolnego od pracy i szkoły... Smile Słowem od dymania nas przez rządzących.

Ave Satan New russian

Portret użytkownika Generałowa

KIedyś marzyłam o tym, by

KIedyś marzyłam o tym, by kupić wyspę gdzieś w cieplejszym klimacie, wybudować przytulny domek odpowiedni do panujących temperatur i zjawisk atmosferycznych, założyć ogród i hodowlę zwierzyny oraz żyć sobie tak na krańcu świata z dala od tej pie...onej "cywilizacji".

Portret użytkownika Mizar

Jest opcja, że przy dłuższym

Jest opcja, że przy dłuższym czasie naświetlania można zrobić zdjęcie i  aparat wyłapie czego ludzkie oko nie da rady. Jeżeli wiadomo, że warto się ustawić to może się udać. Sam zrobiłem kiedyś fajną fotkę w borach tucholskich. Okiem nic nie było widać a delikatna wstęga się uwieczniła na matrycy.

Portret użytkownika jaa

no nie wiem. Cytat z

no nie wiem. Cytat z twojapogoda.pl "Nasi czytelnicy zgłaszali nam, że zorzę widzieli nawet na południu kraju. Otrzymaliśmy zdjęcie od naszego czytelnika Gabriela, który czerwoną zorzę uwiecznił około godziny 22:00 w Jeleniej Górze, u stóp Karkonoszy."

Skomentuj