Kategorie:
Podczas gdy rząd Vanuatu przygotowuje się do ewakuacji mieszkańców wyspy Ambae po znaczącym wzroście tamtejszej aktywności wulkanicznej, również pozostałe tamtejsze wulkany znajdujące się na innych wyspach archipelagu, wykazują zwiększoną aktywność.
Najlepszym przykładem na wzrost aktywności wulkanicznej w obrębie archipelagu Vanuatu na Pacyfiku jest wulkan tarczowy Manaro Voui znajdujący się na wyspie Ambae. Żywioł ma przypisany trzeci z pięciu poziomów zagrożenia. W ostatnim czasie obserwowaliśmy już dwie jego erupcje i bardzo prawdopodobne jest kolejne przebudzenie tego giganta. Gdyby doszło do kolejnej erupcji, dach nad głową może stracić aż 11 tys. mieszkańców wyspy Ambae. Władze już teraz wzywają ich do prewencyjnej ewakuacji.
Również na sąsiedniej wyspie Ambrim wystosowano ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu możliwej erupcji wulkanu Marum. Już teraz z krateru emitowane są gazy wulkaniczne zagrażające ludzkiemu zdrowiu.
Wulkan Marum - źródło: wikipedia
Podobnie wygląda sytuacja z wulkanem Gaoua znajdującym się na wyspie o tej samej nazwie. Pozostaje on w stanie wzbudzenia i ogłoszono dla niego ostrzeżenie drugiego stopnia. Taka sama sytuacja jest na pobliskiej wyspie Vanua Lava. Tamtejszy wulkan Seretimiat zagraża wyziewami i zbliżanie się do krateru zostało zabronione.
Wulkan Lopevi- źródło: twitter
Z kolei na wyspie Ulveah aktywność wykazuje wulkan Lopevi. Obecnie znajduje się on również na drugim poziomie zagrożenia, jednak nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny dla życia ludzkiego, ponieważ wyspa jest słabo zaludniona po masowych ewakuacjach na skutek wczesniejszej aktywności wulkanicznej, do których doszło w 1939 i 1960 roku.
Wulkan Yasur- źródło: twitter
Główną atrakcją turystyczną Vanuatu jest wulkan Yasur, położony na wyspie Tanna, który jest zaliczany do jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Żywioł ten już od wielu lat wykazuje wzmożoną aktywność.
Two #volcanic explosions in quick succesion from the south crater of #Yasur #volcano #Vanuatu. Watch the #lava bomb on the right side tumble back down the crater after the first explosion pic.twitter.com/zt0MrXt2sd
— Benjamin Simons (@dread_rocks) April 24, 2018
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
--------
Howgh!
Skomentuj