Siedem nieznanych wcześniej podwodnych wulkanów odnaleziono na Morzu Tyrreńskim

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Jak donosi agencja prasowa ANSA, włoscy wulkanolodzy opublikowali informacje o odnalezieniu kolejnych siedmiu podwodnych wulkanów, które zlokalizowano na dnie Morza Tyrreńskiego. Podmorskie wulkany znajdują się w pobliżu wybrzeża Sycylii.

 

Eksperci twierdzą, że odkryto wulkaniczny grzbiet,który ma około 30 km długości i 20 km szerokości. Nazywa się to strukturą Palinuro. do tej pory sądzono że w jej skład wchodzi 8 wulkanów ale po kolejnych badaniach przeprowadzonych przez włoskich i nowozelandzkich wulkanologów, okazało się, że faktycznie wulkanów jest aż 15, a 7 z nich nie było do tej pory znanych nauce.

 

Wulkan wchodzący w skład grzbietu palinuro znajdują się na różnych głębokościach od 80 do 3200 m pod poziomem morza. Wiele z tych wulkanów było aktywnych od 300 do 800 tysięcy lat temu, ale jest możliwe, że budziły się one okresowo również później. Naukowcy twierdzą, że dzięki odkryciu uda się pogłębić wiedze na temat sposobów formowania grzbietów na dnie morskim, które wypiętrzają się na skutek obecnosci uskoków tektonicznych i rosnących komór magmowych, wypiętrzjacych dno.

Warto przypomnieć, że na dnie Morza Tyrreńskiego znajduje się bardzo niebezpieczny wulkan Marsili. Jest to podwodny wulkan odkryty w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w akwenie Morza Tyrreńskiego. Obecnie to największy podwodny wulkan w Europie, który najduje się około 175 km na południe od Neapolu. To kolejny wulkan w tej okolicy po Wezuwiuszu i po superwulkanie Campi Flegrej, którego kaldera jest zlokalizowana w Zatoce Neapolitańskiej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj