Sieć teleskopów naziemnych VLT wykonała bardzo ostre zdjęcie Neptuna

Kategorie: 

Źródło: ESO/P. Weilbacher (AIP)

Należąca do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) sieć teleskopów VLT (Very Large Telescope) zapewniła nam nowe bardzo ostre zdjęcie planety Neptun. Fotografia wykonana przez VLT jest nawet lepsza od tych, które uzyskaliśmy od Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

 

Wykonanie zdjęcia tak wysokiej jakości było możliwe dzięki instrumentowi MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer), który współpracuje z modułem optyki adaptatywnej GALASCI. Połączenie tych dwóch systemów pozwala korygować wpływ turbulencji atmosferycznych i robić ostrzejsze zdjęcia.

Źródło: ESO/P. Weilbacher (AIP)/NASA/ESA/M.H. Wong/J. Tollefson (UC Berkeley)

Naukowcy z ESO wskazują, że fotografie robione przez sieć czterech teleskopów VLT są ostrzejsze i mają lepszą jakość nawet od tych, które wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W ramach testów sfotografowano i porównano zdjęcia Neptuna. To spore osiągnięcie, jak na teleskopy naziemne.

Źródło: ESO/S. Kammann (LJMU)

Dzięki nowemu systemowi laserowemu 4LGSF (Four Laser Guide Star Facility), naukowcy wykonali również zdjęcia gromad gwiazd i innych kosmicznych obiektów. Organizacja ESO wskazuje, że postępy technologiczne pozwolą badać właściwości odległych ciał niebieskich z jeszcze większą dokładnością, niż było to wcześniej możliwe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Jekyllman

dzieki technice z niewyraznej

dzieki technice z niewyraznej kropki widzimy wyrazna niebieska kropke. A wy zajmujecie sie ksiezycem. Ani tam ani tam nie polecicie. Wiem jedno - zaden astronauta co byl na ksiezycu nie przysiagl przed Bogiem na Pismo Świete ze byl na ksiezycu a jeden z nich James Irwin po latach zaangazował sie w szukanie arki Noego. Kazdy astronauta wracajac z kosmosu staje sie wierzacy , cos w tym jest.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Maxxx

Czy na Księżycu znajduja się

Czy na Księżycu znajduja się jakieś bazy czy nie tego nie wiemy i pewnie za szybko się nie dowiemy. Faktem jest że podglądamy odległe planety i gwiazdy a najbliższe ciało niebieskie olewamy. Teoretycznie na Księżycu mogła by już istnieć jakać stacja badawcza ale nikt się nie śpieszy z tym krokiem. Zamiast tego opowiadają historyjki jak to chcą skolonizować Marsa...Jeśli na Księżycu nie jesteśmy w stanie nic zbudować to co dopiero na Marsie.

Portret użytkownika Nicco

Jakie bazy? Jakie pojazdy?

Jakie bazy? Jakie pojazdy? Masz jakieś dowody, czy jak płaskoziemcy piszesz, by pisać i dokopać? Znasz prawdę objawioną, ale nie masz dowodów? Jedni mówią, że nawet na Księżycu nie byliśmy, a tu już mamy bazy? Czy to może kosmici, albo mityczni reptilianie?

„Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.”

Portret użytkownika Łukasz_Inny

Tak właśnie jest .... z

Tak właśnie jest .... z płaskiej ziemi wystartowaliśmy na księżyc co udowodnione zostało filmem z hollywood, na płaskim księżycu pondato łatwiej jest postawić teleskop, no bo jak postawić coś na kuli ... przecież by spadło. Stąd już prosty wniosek że - księżyc jest płaski bo takie zdjęcia tylko da się zrobić tylko z księżyca. Taki oto ciąg przyczynowo skutkowy.

Czytałem ostatnio forum "forumplaskaziemia" i zostałem oświecony - przez dwa dni nie wiedziałem w jakiej rzeczywistości funkcjonuję - polecam na zakrapiane imprezy.

Strony

Skomentuj