Sfotografowano ogromną planetę pozasłoneczną 13 razy większa od Jowisza

Kategorie: 

Super Jowisz jest widoczny w lewym górnym rogu. - źródło: (NAOJ / Subaru / J. Carson / T. Currie)

Planetę nazwana "Super Jowiszem" udanie sfotografowano na orbicie gwiazdy Kappa Andromedae. Planeta jest aż 13 razy większa od naszego Jowisza. Obserwacji dokonano za pomoca teleskopu na Hawajach.

 

Gwiazda Kappa Andromedae jest około 2,5 razy większa od Słońca i jest oddalona o 170 lat świetlnych od Ziemi. Nowoodkryta planeta, która obiega tą gwiazdę została sklasyfikowana, jako gazowy gigant. Sam fakt, że planeta jest wielokrotnie większa od Jowisza wskazuje na to, że nie jest do końca jasne czy to ciało niebieskie nie powinno być raczej nazywane brązowym karłem, czyli nieudaną gwiazdą.

 

Astronomowie obserwowali gwiazdę Kappa Andromedae przede wszystkim, dlatego, że jest to młoda gwiazda. Jej wiek jest szacowany na niecałe 30 milionów lat. Dla porównania wiek Słońca to 5 miliardów lat. Oznacza to, że ten układ był idealny do prowadzenia badań tego jak wygląda formowanie się układów planetarnych.

 

Zwykle nie sposób zobaczyć planet wyłaniających się z otaczającego taką młoda gwiazdę dysku protoplanetarnego. Jasność gwiazdy przyćmiewa planety i dlatego obserwacje tego typu są bardzo rzadkie. W tym wypadku sukces polegał na wielkości planety i na długości jej orbity. Jak widać na powyższej ilustracji Kappa Andromedae została przesłoniona i mogliśmy zobaczyć wyraźny kształt planety pozasłonecznej. Jest to zdjęcie wykonane w podczerwieni za pomocą ośmiometrowego teleskopu Japan's Subaru umieszczonego na szczycie Mauna Kea na Hawajach.

 

 

Źródło: http://www.foxnews.com/science/2012/11/19/uper-jupiter-discovery-dwarfs-solar-system-largest-planet/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika traska

dzis maja gadac w

dzis maja gadac w wiadomosciach o tym dziwnym kamieniu co na marsie znalezli,ponoc maja sie ksiazki histori zmienic?!pewnie jakies bakterie znalezli jedna sprawdzilo sie to co wczesniej tu bylo gadane

Portret użytkownika b@ron

a skąd wiadomo że "gazowe

a skąd wiadomo że "gazowe giganty" to nie planety skaliste tylko mające atmosfery składające sie w całości z gazu jaki widzimy z zewnątrz  ,jeśli są całe z gazów, to jak mieszanina gazów jest w stanie wytworzyć pole magnetyczne silniejsze od pola planet skalistych ,gdyby nasza atmosfera nie przepuszczała światła była gęsta i mętna to widok z kosmosu pokazałby kolejną gazową planete ,przecież to że jakaś sonda przeleci tysiące kilometrów od planety nie jest w stanie jej prześwietlić na wylot ,tym bardziej dziwią mnie np. obliczenia gęstości bądź masy planety którą widać tylko z takich odległości .co ciekawe zastanawiają mnie wywody naukowców na ten temat którzy cały czas coś udowadniają potem zmieniają zdanie i tak w kółko a oglądając filmy dokumentalne o kosmosie wychodzi na jaw że w zasadzie wszystko o czym mówią to tylko domysły oczywiście nauka na tym polega między innymi ale na chwile obecną jakoś nie wydaje mi sie byśmy cokolwiek wiedzieli o kosmosie poza naszym układem słonecznym bo nawet jego nie znamy ...jowisz...saturn...kto wie co mają pod powłoką

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Zenek

Jak juz ktoś tu pisał,

Jak juz ktoś tu pisał, roztopione metale nie produkują pola magnetycznego - nie są już ferromagnetykami.
 
Pole magnetyczne planet to wypadkowa natężenia wiatru słonecznego je opływającego i łatwości z jaką on jonizuje czasteczki atmosfery wywołując w jej wysokich partiach przepływ prądu.
 
To, ze sonda nie doleciała do gruntu Jowisza niczego o jego braku skalistości nie przesądza. Tyle, że może świadczyć iż NASA fuszerkę odwaliła lub że taka sonda zostałą uziemiona przez jowiszowców.

Portret użytkownika bart

nasze gazowe planety maja

nasze gazowe planety maja jądra niegazowe, to nawet chyba można wyczytać na wikipedi, poza tym próbowano kiedys lądowania śady na Jowiszu co skończyło sie jej zniszczeniem z uwagi na bardzo duże cisnienie na nim panujące, doleciała na naprawdę niewielką głębokość

Portret użytkownika Zenek

Skąd wiadomo iż "PLANETY

Skąd wiadomo iż "PLANETY GAZOWE" są takimi w istocie a nie zwykłymi kamulcowymi z bardzo gęstą atmosferą? Były jakieś pomiary z lądownika który przeleciał przez nią na WYLOT?  
 
PS ASCII CAPTHA jest lepsze niz to, pewniejsze

Portret użytkownika figa

 nie wiem czemu tak

 nie wiem czemu tak interesujące obiekty , jak ta superplaneta dostają tak nudne i zupełnie bez polotu nazwy ! Zasługują na coś bardziej intrygującego , nie ? Moje Dziecko podpowiada ,, Altai'r'' ! to chyba z jakiejś gry.........

Portret użytkownika Venture

Altair jest nazwą gwiazdy,

Altair jest nazwą gwiazdy, tak jak napisał heddon.
Dzisiaj już nawet nazwa galaktyki Milky Way dla większości kojarzona jest z nazwą batona. Po wpisaniu w wyszukiwarkę, wspomniany opis batonu produkowanego przez jakąś firmę ma miejsce wyżej w hierarchii trafień, niż galaktyka, w której ten koncern razem z całą planetą i setkami tysięcy gwiazd się znajduje. Doprawdy zabawne.

Strony

Skomentuj