Setki tysięcy pszczół przeżyło 50 dni pod popiołem wulkanu Cumbre Vieja

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pszczoły znalazły sposób, aby przetrwać duży opad popiołu z erupcji wulkanu na La Palma i zapieczętowały się w ulach, tworząc środowisko przypominające kokon.Wiele uli na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich zostało zasypanych popiołem wulkanicznym po erupcji wulkanu Cumbre Vieja, która trwa od końca września.

 

Sześć uli znajdowało się zaledwie 600 metrów od wulkanu. Kiedy w końcu 6 listopada wykopano je spod metrowej warstwy popiołu, ratownicy, którzy tu i ówdzie doznali ukąszeń, stwierdzili, że ocalało pięć z sześciu uli, a setki tysięcy pszczół niewątpliwie cieszyło się na widok błękitnego nieba ponownie. 

 

Pszczoły zapieczętowały gniazda, tworząc propolis, żywiczny materiał, którym zatkali wszystkie pęknięcia, i byłu w stanie przetrwać dzięki zapasom żywności, ponieważ właściciel pasieki nie zebrał jeszcze letniego miodu.

 

Ich bliskość do wulkanu okazała się korzystna, ponieważ popiół znajdujący się najbliżej wulkanu przepuszcza powietrze. Uważa się, że szósta rodzina pszczela nie przetrwała, ponieważ była już w stanie osłabienia przed erupcją.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Ul zamieszkuje 50-80 tysięcy

Ul zamieszkuje 50-80 tysięcy pszczół (w zimie ok 20). Te "setki tysięcy" , to prawdopodobnie - 2-3 ule. A co z resztą pasieki? Jest to ważne, by sklasyfikować "inteligencję pszczół". Czy zachowanie było - przypadkowe, czy - wrodzone.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika axell69

Bądź  jak pszczoła

Bądź  jak pszczoła

A gdy  nas zasypią   milionami  szczepionek różnej  konfiguracji  , od przezroczystej  przez mleczną   do   żółtawej , to też  przetrwamy  pod tym  naporem  medialnym różnej konfiguracji . Pszczoły  przede wszystkim nie mają  medialnego  wz(u)bogacania umysłowego  - żyją tak jak powinny żyć w swoim stadzie/roju , my  ludzie musimy   od nowa  uczyć się życia  , co dla większości z nas /was będzie  trudne no bo jak  tu bez internetu  telewizji  radia  lub  gazety,  lub  supermarketu  oszom tesco lub innej  biedry przertwać  ??  

U mnie wszystko   fonkcjonuje  jak należy - muszę   się jeszcze jedynie  z internetem  rozprawić   i będzie to ostatni dobry  krok ku wolności umysłu .

 

Skomentuj