Setki słoni giną w tajemniczym masowym wymieraniu w Botswanie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Już ponad 350 słoni zdechło w północnej Botswanie w wyniku tajemniczego masowego wymierania. Po raz pierwszy śmierć kilku słoni w delcie rzeki Okawango odnotowano na początku maja , a do końca tego miesiąca znaleziono truchła aż 169 osobników. 

Wydawało się, że kryzys się kończy, ale do połowy czerwca liczba nieżywych słoni wzrosła ponad dwukrotnie. Zdaniem władz Botswany to masowe wyginięcie na poziomie, którego nie obserwowano od bardzo długiego czasu. Jest to zdarzenie bez precedensu w Afryce.

 

Rząd Botswany nie przeprowadził jeszcze badań próbek, więc nie ma informacji na temat oficjalnych przyczyn śmierci tych zwierząt ani tego, czy ich zwłoki mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Dwie główne możliwości brane pod uwagę to zatrucie lub nieznany patogen. Wąglik, pierwotnie uważany za najbardziej prawdopodobną przyczynę, został już wykluczony.

Miejscowi świadkowie mówią, że niektóre słonie przed śmiercią krążyły w kółko, co może być oznaką zaburzenia neurologicznego. Gdy spojrzy się na zwłoki, niektóre z nich spadły prosto na twarz, co wskazuje, że umarły bardzo szybko. Inni osobniki umierają wolniej, wędrując najpierw bez celu po okolicy. Dlatego bardzo trudno jest powiedzieć, jaki rodzaj toksyny za to odpowiada.

 

Umierają słonie w każdym wieku i obu płci. Kilka żywych słoni, które zlokalizowano, wyglądały na słabe i wyczerpane, co sugeruje, że w następnych tygodniach umrą kolejne zwierzęta. Prawdziwa liczba zgonów prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa, ponieważ zwłoki są często trudne do wykrycia. W delcie rzeki Okawango żyje około 15 tysięcy słoni, co stanowi 10% całkowitej liczby tych zwierząt w Botswanie. Ekoturystyka stanowi około 10-12% PKB Botswany, ustępując tylko sprzedaży diamentów. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Przyczyna jest prawdopodobnie

Przyczyna jest prawdopodobnie taka sama, jak w przypadkach nagłych i masowych zgonów wielorybów i innych ssaków morskich, całych stad ptaków i wszelkich tego rodzaju przypadkach. To są próby z broniami masowego rażenia, opartymi o fale elektromagnetyczne, z tym, że w przypadku ptaków może wystarczy sama technologia 5G. Mówienie o patogenie - to wyraz skrajnej naiwności, albo bezczelności.

Portret użytkownika Easy Rider

Nie czytasz ze zrozumieniem.

Nie czytasz ze zrozumieniem. 5G miałem na myśli jedynie w odniesieniu do stad ptaków, które to przypadki raczej nie miały miejsca w Afryce, bo chyba trudno zakładać, że stado ptaków uderzające w jednej chwili o ziemię, dokonało tego z powodu patogenu?

Rozumiem jednak, że masz własne wyjaśnienie tej sytuacji ze słoniami i innych podobnych. To może podzielisz się własnymi przemyśleniami na ten temat?

Skomentuj