Setki osób zginęło w Bangladeszu i w Indiach na skutek uderzeń piorunów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W okresie od kwietnia 2022 r. do 3 maja 2023 r., na terenie Bangladeszu zanotowano 340 ofiar śmiertelnych spowodowanych uderzeniami piorunów. Wśród tych ofiar, 274 osoby, w tym 239 mężczyzn i 35 kobiet, straciły życie w wyniku porażenia piorunem między kwietniem a grudniem ubiegłego roku.

 

W środę, w pobliżu wioski Sahar Gurujang, w dystrykcie Angul w pobliskich Indiach, co najmniej dwie osoby zginęły na skutek nagłego uderzenia pioruna. Ofiarami okazały się Dhaneswar Dehury (50 l.) i Madan Mohan Sahoo (43 l.), mieszkańcy tejże wioski. Według relacji mieszkańców, obaj mężczyźni pracowali na pobliskim polu przy użyciu maszyny, gdy zostali porażeni przez piorun. W stanie nieprzytomności przewieziono ich do szpitala Pallahara, gdzie zmarli. Takich przypadku niestety stale przybywa w porze deszczowej po obu stronach granicy Indii z Bangladeszem.

 

Organizacja Save the Society and Thunderstorm Awareness Forum (SSTF) przedstawiła liczbę ofiar śmiertelnych podczas programu uświadamiającego, który odbył się w czwartek z udziałem 300 rolników. SSTF śledzi przypadki ofiar burz od 2019 roku.  Jest to organizacja, która zajmuje się monitorowaniem i uświadamianiem społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z burzami i wyładowaniami atmosferycznymi, takimi jak pioruny. SSTF ma na celu edukowanie ludzi, zwłaszcza rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, o ryzyku związanym z piorunami, jak również promowanie działań zapobiegawczych i bezpiecznych zachowań podczas burzy.

 

Celem SSTF jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i wypadków związanych z uderzeniami piorunów poprzez prowadzenie kampanii informacyjnych, organizowanie spotkań i warsztatów, a także współpracę z instytucjami rządowymi i lokalnymi społecznościami. Organizacja monitoruje ofiary burz od 2019 roku, publikując dane i analizy, które pomagają lepiej zrozumieć i przeciwdziałać tym zagrożeniom.

 

Dr Kabirul Bashar, prezes organizacji, oraz sekretarz generalny Rashim Mollah zaapelowali do rządu o podjęcie działań mających na celu zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj