Setki martwych skrzypłoczy na wybrzeżu Japonii

Kategorie: 

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3790531/Living-fossil-crabs-mysteriously-dying-Japan.html?ito=social-facebook

Setki skrzypłoczy, znanych jako "żywe skamieliny", jednych z najstarszych stworzeń na Ziemi, zostało znalezionych martwych w południowej Japonii. Kraby są stałym gościem w lecie w południowej i zachodniej Japonii, w tym w okolicach miasta Kitakyushu, nieopodal którego składają jaja.

 

W sumie liczba martwych krabów osiągnęła około 500, liczba zgonów jest ośmiokrotnie wyższa względem normy. Eksperci są niezgodni wobec przyczyny wysokiej śmiertelności stworzeń, choć niektórzy sugerowali rosnącą temperaturę morza, pasożyty lub choroby.

Skrzypłocze są w Japonii zagrożonym gatunkiem, ich populacja skurczyła się po tym, jak ich naturalne siedliska nadbrzeżne zostały zniszczone. Kraby mają rozpoznawalnych przodków sprzed 450 milionów lat. Wbrew nazwie, nie są one w rzeczywistości krabami – ich najbliżsi krewni to pająki i skorpiony.

 

Krew skrzypłoczy, o unikalnym niebieskim kolorze, posiada właściwości, dzięki którym może wykryć niewiekie ilości bakterii. Od 1970 roku jest to wykorzystywane przez naukowców do testowania jałowości urządzeń medycznych i leków dożylnych. Litr krwi krabów może być wart około 15 tysięcy dolarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj