Setki gatunków zwierząt wyginie z powodu działalności człowieka

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że szóste masowe wymieranie będzie stale przyspieszać. Szacuje się, że do końca XXI wieku, na Ziemi wyginie setki tysięcy gatunków ssaków i będzie to spowodowane działalnością człowieka, a także brakiem konkretnych działań w celu ochrony różnorodności biologicznej.

 

Korzystając z modelowania bayesowskiego, naukowcy chcieli statystycznie ocenić, czy wymieranie gatunków ssaków w ciągu ostatnich 126 tysięcy lat, czyli od początku późnego plejstocenu, można przypisać czynnikom antropogenicznym lub klimatycznym. W tym czasie, na Ziemi wyginęło co najmniej 351 gatunków ssaków, z czego około 80 wymarło na przestrzeni zaledwie 500 lat.

 

Na podstawie obliczeń stwierdzono, że obecne wskaźniki wymierania są około 1700 razy wyższe niż na początku późnego plejstocenu. W takim tempie, 351 gatunków ssaków może wyginąć w zaledwie 810 lat. Co więcej, naukowcy ustalili, że największą hipotetyczną przyczyną wymierania w przeszłości był człowiek. Gęstość populacji ludzkiej jako pojedynczy czynnik prognostyczny wyjaśnia wzorce wymierania ssaków z 96-procentową dokładnością, natomiast zajmowane przez człowieka tereny przewidują wymieranie z 97,1-procentową dokładnością.

Naukowcy twierdzą, że przyczyny wymierania gatunków są bardzo złożone i raczej nie są w pełni zależne od jednej zmiennej. Jednak zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami, to właśnie wzrost populacji ludzkiej i związane z tym procesy miały silny wpływ na wymieranie ssaków, podczas gdy globalne wzorce klimatyczne, takie jak maksimum ostatniego zlodowacenia, nie pozostawiły żadnego statystycznie wykrywalnego śladu w zapisie wymierania. Za masowe wymieranie mogły odpowiadać liczne czynniki antropogeniczne, takie jak intensywne łowiectwo, użytkowanie ziemi i modyfikacje ekosystemów.

 

Naukowcy szacują, że do końca stulecia, na Ziemi może wyginąć nawet 558 gatunków zwierząt. Tempo wymierania będzie znacznie przyspieszać z roku na rok, a pod koniec XXI wieku może być nawet 30 tysięcy razy szybsze niż na początku późnego plejstocenu. Masowe wymieranie nie pozostanie bez wpływu na naszą cywilizację.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Uther Lightbringer

To jest celowe działanie. Tu

To jest celowe działanie. Tu chodzi o celowe zachwianie równowagi w przyrodzie, poprzez ciagłe polowania na zwierzęta w celach przemysłowych, wycinanie lasów, stosowanie chemtrails, GMO i innych trucizn prowadzących do natychmiastowych zgonów zwierząt oraz oddziaływanie sieci 5G na ich organizmy.

Portret użytkownika Kwazar

Ależ spokojnie o ten łańcuch.

Ależ spokojnie o ten łańcuch.....Na człowieka też już właśnie nadszedł czas.Właściwie KONIEC się dzieje TU i teraz.Nie wiem czy przetrwają zwierzęta, (będą nowe) NIELICZNY, pozostały przy życiu człowiek, jak się już z dzisiaj nie przygotuje to się nie ostanie pośród nielicznych co się jednak ostali :)) 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj