Kategorie:
Jak donosi nowozelandzki instytut GeoNet, w dolinie Ngakuru, w pobliżu kaldery superwulkanu Taubo, doszło do serii wstrząsów sejsmicznych. W ciągu ostatnich dwóch dni doszło tam do 132 trzęsień ziemi.
Występowały zwykle około 4 rano w dniach 29 i 30 października. Ich magnituda nie była imponująca, bo zawiera się między 1 a 2,9 stopi w skali Richtera, ale bardziej interesujące jest to, że ich głębokość to od 3 do 9 kilometrów pod ziemią, co sugeruje, że mogły to być wstrząsy pochodzenia wulkanicznego.
Jednak zdaniem specjalistów z GeoNet, trzęsienia mają raczej charakter tektoniczny. Według nich dolina Ngakuru jest zlokalizowana w okolicy gdzie znajduje się aktywny uskok tektoniczny. Dodatkowo okolice jeziora Taupo, pod którym znajduje się superwulkan, to obszar ekspansji skorupy ziemskiej.
Wulkan Taupo znajdujący się na Północnej Wyspie wchodzącej w skład Nowej Zelandii, doświadczał już w przeszłości gwałtownych erupcji. Mniej więcej 26 tysięcy lat temu doszło tam do aktywności wulkanicznej skutkującej emisją 430 kilometrów sześciennych popiołu. Według stosowanej współcześnie skali erupcji VEI odpowiada to VEI-8. Ostatni raz, Taupo dał o sobie znać ograniczoną erupcją 1800 lat temu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj