Seria silnych trzęsień ziemi wstrząsa okolicą kaldery wulkanu Katla

Kategorie: 

Wulkan Katla - Źródło: 123rf.com

Znajdujący się w południowej Islandii wulkan Katla może wkrótce rozpocząć erupcję. Świadczy o tym rój trzęsień ziemi wstrząsający okolicą kaldery tego giganta. Najsilniejsze ze wstrząsów dochodzą do 4 stopni, a to wróżba erupcji.

 

Najsilniejszy ze wstrząsów o magnitudzie 4,3 stopni wystąpił wczoraj w nocy. W sumie na przestrzeni 3 dni doszło już do kilkunastu wstrząsów o sile do 2 stopni w skali Richtera i do trzech powyżej 3 stopni. Wszystko to wskazuje na potężne przepływy magmowe. Trzeba mieć świadomość, że są to najsilniejsze wstrząsy w pobliżu wulkanu Katla od 1977 roku. Warto jednak nadmienić, że wtedy nie zakończyły się one erupcją.

Dwa dni temu IMO (Icelandic Meteorological Office) poinformował, że przepływ w rzece Múlakvísl, która wypływa spod lodowca Mýrdalsjökull, znajdującego się na szczycie wulkanu, wzrósł i woda ma wysokie stężenie dwutlenku siarki i siarkowodoru. Oba te gazy związane są z emisjami hydrotermalnymi.

Ewentualna erupcja wulkanu Katla na Islandii może doprowadzić do sporego zamieszania. Warto przypomnieć sobie co się działo w 2010 roku gdy wybuch wulkanu Eyjafjallajökull. Żywioł ten wyemitował tak dużo pyłu, że poważnie zakłócił ruch lotniczy nad Europą. Ostatnia znacząca erupcja wulkanu Katla miała miejsce w 1918 roku, ale ze statystyki wynika, że Katla wybucha mniej więcej co 80 lat.

 

wulkan ten zwykle wybucha dwa razy w ciągu stulecia. Wiemy też, co jest raczej wiedzą ogólną, że im dłużej budują się ciśnienia wewnątrz komory magmowej tym erupcja może być gwałtowniejsza. Wulkan ten jest w stanie wygenerować erupcję klasyfikowaną w skali VEI, jako kategoria, 6 czyli byłoby to zjawisko 100 razy silniejsze od tego zafundowanego nam przez wspomniany Eyjafjallajökull.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj