Seria silnych trzęsień ziemi w Kanadzie. Czy strefa subdukcji Cascadia może wygenerować monstrualne tsunami?

Kategorie: 

Źródło: USGS

Trzy trzęsienia ziemi o magnitudach większych niż 6 stopni w skali Richtera uderzyły w wybrzeże Kanady, w pobliżu Strefy Subdukcji Cascadia. Trzęsienia o sile 6.6, 6.8 oraz 6.5 stopnia wystąpiły po sobie w ciągu zaledwie 40 minut. Trzęsienia wystąpiły na niewielkiej głębokości, jednak nie spowodowały tsunami.

Seria silnych wstrząsów rozpoczęła się o godzinie 10.39 czasu lokalnego. Pierwsze trzęsienie o sile 6.6 stopnia wystąpiło 218 km na południowy zachód od Port Hardy w Kanadzie i zostało zgłoszone przez co najmniej 40 osób.

30 minut później, wstrząs o sile 6.8 stopnia wystąpił prawie w tym samym miejscu, 197 km na południe od Port Hardy. Tym razem zgłoszenia zostały zgłoszone przez co najmniej 75 osób. Wreszcie, trzecie silne trzęsienie o sile 6.5 stopnia w skali Richtera uderzyło o 11.36 czasu lokalnego, po raz kolejny w tej samej okolicy.

Trzęsienia są prawdopodobnie spowodowane zazębianiem się uskoku formacji Sovanco oraz płyty tektonicznej Juan de Fuca.

Trzęsienie nie znajdowało się w strefie subdukcji Cascadia i nie wywołało nawet niewielkiego tsunami. Wstrząsy mogą być zapowiedzią kolejnych poważnych trzęsień ziemi w Strefie Subdukcji Cascadii.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika EGIPŁAN

Nie  tylko  na  Kalifornię 

Nie  tylko  na  Kalifornię  już  czas  ...  Przebiegunowanie  Ziemi  jest  JUŻ ! w  trakcie.  Apogeum  zjawisk  to koniec roku 2022( diabelska 6ka...) Kipiącemu  Yellowstone  i  innym  dużym  kalderom   też  takie  wstrząsy  nie  pomagają  w  utrzymywaniu  stabilności..... Ziemia  jest  jednolita ,  więc drgania  i  dastabilizacja  idą  we  wszystkich  kierunkach,  wywołując  nowe drgania  w innych  rejonach naszej  planety....

POLACY   WRACAJCIE  DO  POLSKI.!!!

 

Skomentuj