Seria silnych trzęsień ziemi na świecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do znacznego wzrostu aktywności sejsmicznej. W kilku miejscach świata, w obrębie pacyficznego Pierścienia Ognia, doszło do znacznych trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich wystąpiło na wybrzeżu Papui Nowej Gwinei i miało 6,8 stopni.

 

To trzęsienie ziemi miało potencjał wyzwolenia tsunami, ale na szczęście do tego nie doszło. Wstrząs był wyjątkowo płytki, ponieważ sejsmolodzy pozycjonują jego hipocentrum jedynie 10 km pod dnem morskim.

Nie ma doniesień o uszkodzenia na powierzchni Papui Nowej Gwinei ani pobliskich Wysp Salomona. Po trzęsieniu doszło też do dwóch słabszych wstrząsów wtórnych o magnitudach odpowiednio 5,2 i 5 stopni w skali Richtera.

Nieco słabsze wstrząsy zarejestrowano dzisiaj również na wybrzeżu Indonezji. Epicentrum zlokalizowano na Morzu Banda, gdzie w tym roku doszło już do wielu silnych trzęsień ziemi. Jego magnituda wyniosła 6,1 stopni a głębokość to 142 km pod dnem morskim.

Jakby tego było mało w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia doszło do jeszcze jednego silnego zjawiska sejsmicznego. Miało ono miejsce po drugiej stronie oceanu, w okolicy granicy Panamy i Kostaryki. Wstrząs o magnitudzie 6 stopni w skali Richtera, miał hipocentrum na głębokości około 10 km.

Akurat tym razem aktywność sejsmiczna jest silnie skorelowana z aktywnością słoneczną. Trwa silna burza magnetyczna, a prędkość wiatru słonecznego dochodzi do 750 km/s. Jednak nowożytna nauka odmawia uznania związku między działalnością Słońca, a nagłymi okresami większej ilości trzęsień ziemi na świecie.

 

 

 

 

Na podstawie:

http://www.abc.net.au/news/2014-12-07/68-magnitude-quake-hits-off-papua-new-guinea/5949894

http://www.caribjournal.com/2014/12/06/strong-6-0-magnitude-earthquake-shakes-costa-rica-a...

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Z całą pewnością żyły

Z całą pewnością żyły współcześnie z człowiekiem, czego dowodzą ślady w skamieniałym błocie, gdzie odkryto wpólne ślady ludzkie na tropach  dinozaurów.
 Jeszcze we wczesnym Średniowieczu ludzie walczyli ze "smokami" Był taki również pod Wawelem a do dzisiaj odkrywane są w niektórych zbiornikach wodnych dziwne stwory.
 Nie bez znaczenia jest odkrywanie ryb i innych organizmów obecnie żyjących a uznawanych przez naukę jako wymarłych "miliony lat temnu.
Współczuć nalezy wam lemingom, którzy papkę wiedzy wyniosły ze szkoły i łyknęły jak pelikan rybkę...
 Współczuć nalezy tym wszystkim, którzy swoją naiwnością wyrządzają krzywdę innym, poprzez utrwalanie i powielanie kłamliwych informacji wyniesionych ze szkół i uczelni..

Portret użytkownika Klaus

Przepraszam cię co ty wiesz o

Przepraszam cię co ty wiesz o mnie,ty niby skończyłeś studia niby taki jesteś inteligentny  a tylko wyzywać umiesz takie prostackie zachowania świadczą tylko o twoim zerowym braku jakiejkolwiek inteligencji,uczyli cie myśleć no niestety jak wyciągasz mądrości z internetu a nie z książek to dla ciebie byle gówno to prawda objawiona a to co naturalne to dziwne.

Ban na czas nieokreślony.
Moderacja

Strony

Skomentuj