Seria silnych trzęsień ziemi na całym świecie!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niezbyt często dochodzi do tak spektakularnej serii silnych trzęsień ziemi jak ta, która rozpoczęła się wczoraj od bardzo silnego wstrząsu na pograniczu Iraku i Iranu. Potem w ciągu zaledwie kilku godzin, doszło do kolejnych bardzo silnych trzęsień ziemi  w okolicach Japonii i Kostaryki.

 

Najsilniejsze było trzęsienie z Iraku które osiągnęło 7,3 stopni w skali Richtera Było ono dość płytkę bo głębokość hipocentrum ustalono na 22 km pod ziemią. Do tej pory wiadomo o przynajmniej 400 ofiarach śmiertelnych. Wstrząs wywołał też wiele osuwisk, sporo dróg jest do tej chwili zablokowanych, co utrudnia niesienie pomocy. 

Kilka godzin później ziemia zatrzęsła się pod morskim dnem w pobliżu miasta Sendai w Japonii. Wstrząs o sile 6 stopni w skali Richtera był również bardzo płytki bo wystąpił tylko 10 km pod dnem morza. Na szczęście w wyniku tego trzęsienia nie doszło do wygenerowania tsunami, ale był on odczuwalny w kilku okolicznych prefekturach.

Kolejny znaczący wstrząs wystąpił na wybrzeżu Kostaryki miał on siłę 6,6 stopni w skali Richtera i również był stosunkowo płytki bo zlokalizowano go 25 km pod ziemią. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, ale jest kilkoro rannych. 

Te trzy znaczące trzęsienia ziemi, które wystąpiły w ciągu zaledwie kilku godzin, prawie na pewno miały ze sobą jakiś związek. Jednak nowoczesna nauka nie ma zbyt dużego pojęcia o procesach zachodzących we wnętrzu ziemi. Duże trzęsienie ziemi w Iraku i Iranie stało się wyzwalaczem dla jakichś zjawisk w stylu efektu motyla i skutkowało kolejnymi wstrząsami w kilku oddalonych od siebie o wiele tysięcy kilometrów miejscach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jiurson

Efekt Motyla efektywnie

Efekt Motyla efektywnie dobrze rozśmieszajcie, Miazga z mozgu

 

 

nie mogli normalnie napisać - stworzyło fale ? Kosmici zaatakowali czy przebiegunowania Słońca ma wpływ na tego rodzaju zjawisko ? 

Efekcie Motyla , czy wobec tego Ziemia po której chodzę jest tą samą po której chodzi Ty ? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika b@ron

zawsze jestem otwarty na

zawsze jestem otwarty na takie wiadomości, kosmos jest niepoznany i nauka wymyśla tylko coraz to nowsze teorie, ale nibiru to już oczywiście takie jajca Wink leci i leci i dolecieć nie może... podobno co 3600lat się pojawia i sieje spustoszenie, ale jakoś brak doniesień o katastrofach bądź wymieraniu 3600lat temu ... kiedyś, dawno temu, mogło być zdarzenie które zapoczątkowało tą "legendę" statek kosmiczny, pojawienie się księżyca, itp ... dziś, w dobie kiedy ludzkość uporczywie wypatruje końca świata, pozostaje jedynie mieć dobry humor

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Balu65

a prosba do administracji:

a prosba do administracji: przestancie pisac co tydzien o "nowym" koncu swiata, bo robicie z ludzi (za przeproszeniem) debilow, i z siebie rowniez. Wiem, ze takie artykuly maja duzo wejsc, ale pisac takie bzdury wyssane z palca pierwszej lepszej osoby, to juz jest przesada.

Strony

Skomentuj