Seria rozbłysków X na Słońcu w tym najsilniejszy w tym cyklu X6.3

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnie dni przyniosły na Słońcu serię zjawisk solarnych. W lutym 2024 roku obserwatorium NASA, Solar Dynamics Observatory (SDO), zarejestrowało kilka rozbłysków klasy X, w tym imponujący rozbłysk X6.3, który jest najmocniejszym zarejestrowanym wydarzeniem od września 2017 roku.

 

Rozbłysk klasy X6.3, wykryty w regionie plamy słonecznej 3590 o godzinie 22:34 UTC 22 lutego 2024 roku, stanowił nie tylko dowód na ogromną energię wyzwalaną przez naszą gwiazdę, ale również przypomniał o złożoności zjawisk zachodzących na Słońcu. Mimo swojej jasności, brak obserwowanego przyciemnienia koronalnego wskazuje na małe prawdopodobieństwo wystąpienia dużego koronalnego wyrzutu masy (CME) z tego konkretnego wydarzenia. Jednakże, dalsze rozbłyski pozostają możliwe w ciągu następnych 24 godzin, co utrzymuje naukowców i obserwatorów w stanie gotowości na ewentualne dalsze zjawiska.

 

W ostatnim czasie Słońce stało się areną niezwykłych zjawisk, przyciągając uwagę naukowców z całego świata. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń były ostatnie rozbłyski klasy X. Rozbłysk X3.3, 9 lutego 2024, X2.5 z 16 lutego 2024, rozbłysk X1.8 z 21 lutego, oraz X1.7 i X6.3 z 22 lutego 2024r.

 

Rozbłyski klasy X są najintensywniejszymi zjawiskami tego typu na Słońcu i mogą wpływać na komunikację radiową, sieci energetyczne, sygnały nawigacyjne, a także stanowić zagrożenie dla satelitów i astronautów. Obserwatorium SDO odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i badaniu aktywności słonecznej, dostarczając nieocenionych danych o rozbłyskach słonecznych, plamach słonecznych i innych zjawiskach na Słońcu. Nie ma jeszcze informacji czy jakiekolwiek emisje solarne w tych zdarzeniach będą miały wpływ na Ziemię.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Paks

Czy coś się zmienilo że

Czy coś się zmienilo że Sloncem , że noce są zbyt jasne ?  Jest godzina 3 .00 a na zachodzie jakby jaśniej , zwykle widać było łuny światła bijące z miast a teraz normalnie jasno jest ?!?! Niebo zachmurzone , gwiazd nie widać ale czy przy takim jasnym niebie będzie je widać? Coś mnie się wydaje czy to się dzieje? Może to chmury jakoś odbijają , może księżyc którego nie widać? Coś jest nie tak czy mnie się wydaje?

 

Portret użytkownika Fakty

Jakie to są pieniądze z KPO ?

Jakie to są pieniądze z KPO ??? , to zwykła pożyczka  , którą trzeba będzie oddać w 2050 roku, z tym ze ten co pożycza tą pożyczkę , decyduje na co ma być wydana przez Polaków , a najgorsze jest to , ze ta cała pożyczka wróci do UNII , bo tylko firmy z Unii będą mogły ją realizować w Polsce , czyli tą całą inwestycje zieloną - wiatraki będą w Polsce  realizować firmy z zachodu z UNII ,  a z tego wynika,  ze Polacy oddadzą te pieniądze dwa razy , raz po przez , ze zostaną wydane na firmy zachodnie a potem trzeba tą kwotę oddać UNII w 2050 r, a jak Polska będzie  spłacać tą pożyczkę w 2050r. to tych wiatraków już nie będzie , bo ich trwałość to tylko 15 lat , a potem na złom,  przecież to gorsze wyzysku od kolonializmu z 19 wieku ,  Wasze wnuki będą spłacać za coś co będzie historią na złomowisku, PO - Tusk jest 1000 x gorszy od Gierka jak zadłużył Polaków , Gierek to przynajmniej wydawał sam tą kasę w Polsce i decydował w co zainwestuje ! Te pieniądze z KPO to są dane Polaków dane na 200% odsetek , bo dwukrotnie za tą kwotę zapłacą !  PO  - Tusk cieszy  się ze wasze wnuki są zadłużane  w UNII !

Skomentuj