Seria rozbłysków słonecznych w tym X2.2 - możliwa burza magnetyczna na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: SOHO/NASA

Od dwóch dni utrzymuje się dość wysoka aktywność słoneczna, aktywny rejon oznaczony numerem 2297 raz po raz produkuje rozbłyski klasy M które zaczynają być coraz bardziej geoefektywne. Powstał też rozbłysk klasy X. Warto nadmienić iż jest to pierwszy w tym roku rozbłysk tej klasy, gdyż ostatni mieliśmy 21 grudnia ubiegłego roku.

 

Od momentu gdy w niedzielę pisaliśmy o rozbłysku M9.2, rejon 2297 wygenerował już sześć kolejnych rozbłysków tej klasy. Były to: M4.5, M5.8, M5.1, M2.9, M1.8 oraz M2.6. Region z którego obrębu powstają wszystkie te rozbłyski coraz bardziej przesuwa się na środek tarczy słonecznej, co oznacza, że każdy rozbłysk z tego rejonu może być już geoefektywny, a powstałe podczas niego CME (koronalny wyrzut masy) mogą spowodować burze geomagnetyczną na Ziemi.

Region 2297 posiada strukturę magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i wciąż powiększa zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Według najnowszych prognoz, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na kolejne rozbłyski klasy M oraz klasy X. W najbliższych dniach możemy spodziewać się też burzy geomagnetycznej na poziomie G1 po dotarciu jednego z CME, wyprodukowanego podczas ostatnich rozbłysków. Wszelkie najnowsze informacje są podawane na naszym profilu FB.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego Słońcu:

 

 

Źródła:

http://zmianysolarne.pl/wiadomosc/rozblysk-x22-regionu-2297

http://zmianysolarne.pl/wiadomosc/seria-rozblyskow-klasy-m-rosnie-regionu-2297-jedno-cme-skierowane-w-strone-ziemi

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika z3n

Byl byl, solarham.com -

Byl byl, solarham.com - wszystko w jednym miejscu Smile i to niemalze centralnie w Nas... komorki elektroniczne beda dzialac prawidlowo raczej, inaczej juz z naszymi cielesnymi Wink bole glowy, hiperaktywnosc, poddenerwowanie...takie tam Smile

Skomentuj