Seria incydentów z piorunami kulistymi w całej Rosji

Kategorie: 

Namiot jednej z lokalnych społeczności w Jakucji splądrowany przez piorun kulisty

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach rosyjskich i amerykańskich można usłyszeć podobne informacje. Chodzi o "kule ognia", prawdopodobnie pioruny kuliste, które nagle atakują w pobliżu siedzib ludzkich. W kilku incydentach są ofiary śmiertelne, a co najmniej kilkanaście jest rannych.

 

Do tragicznego w skutkach zdarzenia tego typu doszło 17 sierpnia 2016 o godzinie 12:25 w miejscowości Njajaruj-Salia (Няяруй-Саля) w okręgu jamalskim. Piorun kulisty wleciał do tradycyjnego namiotu, narobił spustoszenia i eksplodował. Na skutek zdarzenia zginął 7-letni chłopiec, a dwie jego starsze siostry zostały poważnie ranne na skutek oparzeń.

 

Tego samego dnia, 17 sierpnia 2016, w godzinach wieczornych, do podobnego ataku doszło we wsi Neprjadwa Wolowskowo (Непрядва Воловского) w regionie Tula. Tam, świecąca kula wpadła do jednej z kamienic. Tym razem poszkodowane było małżeństwo w podeszłym wieku i ich 10-letni wnuk, który przebywał u nich na wakacjach. Na szczęście w ty przypadku chłopiec doznał tylko lekkiego wstrząsu mózgu. Piorun kulisty spowodował jednak pożar i natychmiastowe spalenie całej instalacji elektrycznej w budynku.

Ponadto istnieją doniesienia o podobnym fenomenie w miejscowości Czuwaszja (Чувашиa), gdzie piorun kulisty wleciał do mieszkania po instalacji elektrycznej i wyleciał przez okno, po drodze dokonując poparzenia lokatora mieszkania. Podobna sytuacja miała też miejsce w okolicach Kirowa. Tam jasna kula spaliła kilka domofonów w bramach blokowisk.

 

Rosyjscy eksperci zwracają uwagę na pewien dziwny przypadek, a może raczej statystykę. Okazuje się, że pioruny kuliste  zwykle atakują 17 sierpnia. Przypomniano, że doszło do tego między innymi 17 sierpnia 1978, 17 sierpnia 2000, 17 sierpnia 2012. A teraz 17 sierpnia 2016.

Miejsca występowania incydentów z piorunami kulistymi w Rosji

Dodajmy jeszcze, że obserwacja piorunów kulistych w Rosji, największym kraju świata, powinna występować najczęściej, ale ta częstotliwość, którą obserwujemy obecnie jest co najmniej zaskakująca. Warto też przypomnieć, że na Syberii, na początku sierpnia bieżącego roku, widziano coś co mogło być procesem powstania pioruna kulistego. To co nagrano do dzisiaj pozostaje zagadką, ale większość ekspertów wierzy, że to właśnie to zjawisko.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Piotr Mijas

W 1978 ta technologia by nie

W 1978 ta technologia by nie istniała hehe a w 1908 Tesla to testował i nazwał promieniem śmierci a póżniej zrobiono z niego odludka i wariata zabawne jacy jesteśmy naiwni bo wyedukowani w labolatoriach edukacji pewnie do czasu gdyby naukowcy nie powiedzieli ci że wiatr wieje to wcześniej byś go nie odczuwał.Kto słyszał o Tesli w szkole ręka w górę no chyba że mieliśmy ciekawego nauczyciela fizyki ale ich jak na lekarstwo

Portret użytkownika keri

Znaczy 17. sierpnia mają

Znaczy 17. sierpnia mają dyżur pioruny kuliste Biggrin

Tak mi się skojarzyło po dowcipie:

"Do klasztoru przychodzi nowy młody mnich. Starszy mnich oprowadza go po
klasztorze i opowiada:
- Tu jest biblioteka. Możesz z niej korzystać, kiedy tylko zechcesz, tylko nie w czwartek.
Idą do sauny.
- Tu jest nasza sauna. Możesz z niej korzystać, kiedy tylko zechcesz, tylko nie w czwartek.
Idą do stołówki.
- Tu jest nasza stołówka. Możesz tu przychodzić, kiedy tylko zechcesz i jeść ile chcesz, tylko nie w czwartek.
Obeszli cały klasztor i młody mnich dowiedział się, że wszędzie będzie mógł przychodzić, za wyjątkiem czwartku. Na koniec stary mnich przyprowadza młodego na strych, a tam szafa. Stary mnich otwiera ją, a ze środka wystaje czyjaś dupa.
- Tu jest dupa. Możesz tu przychodzić, kiedy zechcesz i robić co zechcesz, tylko nie w czwartek.
- Wszystko super, ale dlaczego tych wszystkich rzeczy nie mogę robić akurat w czwartek?
- Bo w czwartek masz dyżur w szafie."

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ewidentnie z trasy "ruchu"

Ewidentnie z trasy "ruchu" tych "piorunów" na mapie widać, że jest to zjawisko sterowane...

Nowy "wynalazek" militarny usrańców? Przypomina to doświadczenie Tesli w skoncentrowanym przesyłaniu energii elektrycznej...

Należy oczekiwać "rewanżu"... Czekamy na adekwatne "wydarzenia" na terenie USA...

Strony

Skomentuj