Seria gwałtownych erupcji wulkanicznych na świecie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Lato 2024 roku przyniosło serię znaczących erupcji wulkanicznych na całym świecie, co wzbudziło ogromne zainteresowanie społeczności naukowej oraz mediów. Oto najważniejsze wydarzenia wulkaniczne, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

 

Kanlaon, wulkan na filipińskiej wyspie Negros, wykazał wzmożoną aktywność od końca czerwca do początku lipca 2024 roku. Codzienne emisje gazów i pary wodnej wznosiły się na wysokość 100-150 metrów, a szczytowy poziom emisji dwutlenku siarki osiągnął rekordowe wartości od początku monitoringu instrumentacyjnego. W okresie od 25 czerwca do 2 lipca emisje te osiągnęły nawet 5397 ton dziennie, co jest najwyższym zarejestrowanym poziomem od początku tego roku. Wulkanolodzy z PHIVOLCS monitorują sytuację, ostrzegając mieszkańców przed wstępowaniem do strefy niebezpiecznej o promieniu 4 km wokół krateru.

 

Wulkan Etna na Sycylii, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, kontynuował swoją aktywność przez cały czerwiec i lipiec. Wulkan ten wybuchał w różnych kraterach, w tym Bocca Nuova, South-East Crater i Voragine. W czerwcu odnotowano zarówno emisje gazów, jak i aktywność stromboliańską, która intensyfikowała się pod koniec miesiąca. Nowe stożki żużlowe tworzyły się w wyniku wybuchów, a lawa spływała z południowo-wschodniego stożka, powodując powstawanie małych przepływów law.

Na Islandii, wulkan Sundhnúkur, będący częścią rowu kraterowego na półwyspie Reykjanes, wznowił swoją aktywność pod koniec maja 2024 roku, a erupcje trwały do czerwca i lipca. Modele wskazują, że pod powierzchnią zebrało się około 18 milionów metrów sześciennych magmy, co jest największą objętością od początku intruzji w 2023 roku. Wybuchy spowodowały wylewy lawy z intensywnością 1500 metrów sześciennych na sekundę, zagrażając miastu Grindavík oraz słynnej Błękitnemu Lagunie.

Wulkan Marapi na Sumatrze również wykazał aktywność w ostatnich tygodniach. Białe i szare pióropusze gazów i pary wodnej unosiły się na wysokość do 500 metrów nad szczytem wulkanu, a deformacja terenu wskazywała na deflację. Pomimo zmniejszenia się aktywności wulkanicznej, lokalne władze utrzymują alarm na poziomie 2 i ostrzegają mieszkańców przed zbliżaniem się do krateru.

 

Semeru, najwyższy wulkan na Jawie, również pozostaje aktywny, wywołując codzienne eksplozje i emisje popiołu na wysokość od 300 do 1000 metrów. Wulkan ten emitował lawiny rozżarzonej lawy, które zjeżdżały na odległość do 1,5 km. Władze utrzymują wysoki poziom alarmu i przestrzegają przed wchodzeniem do strefy zagrożenia.

Erta Ale, wulkan tarczowy w północno-wschodniej Etiopii, kontynuuje swoją aktywność, z emisją termicznych anomalii i przepływów lawy. Obserwacje satelitarne z 1 lipca wskazują na aktywność w północnym kraterze oraz przepływy lawy w kierunku południowo-zachodnim.

 

Wulkan Fuego w Gwatemali, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Środkowej, kontynuował swoje erupcje, generując codzienne eksplozje gazów i popiołu. Eksplozje te tworzyły chmury popiołu, które dryfowały na odległość do 30 km, powodując opady popiołu w okolicznych miejscowościach. Wulkan ten wywoływał również lawiny i wstrząsy, które były odczuwalne w promieniu 7 km od krateru.

Wulkan Lewotobi w Indonezji również pozostaje aktywny, generując codzienne emisje gazów i popiołu. Wybuchy te wpływały na lokalny ruch lotniczy, powodując odwołanie lotów na lotnisku Frans Seda Maumere. Popioły z wulkanu opadały na okoliczne miejscowości, w tym Hokeng Jaya i Klatanlo.

 

Ostatnie tygodnie przyniosły znaczący wzrost aktywności wulkanicznej na całym świecie, od Filipin, przez Indonezję, po Islandię i Włochy. Te erupcje nie tylko przyciągnęły uwagę naukowców, ale także wpłynęły na lokalne społeczności, prowadząc do ewakuacji i zakłóceń w codziennym życiu. Dzięki zaawansowanym technologiom monitoringu i badaniom sejsmicznym, naukowcy są w stanie lepiej przewidywać i reagować na te zjawiska, minimalizując ich wpływ na ludzkie życie i środowisko.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Taka ilość erupcji powinna

Taka ilość erupcji powinna (teoretycznie) skutkować- oiębieniem. Niby, mamy (gwałtowne) średnie oziębienie lądów (NASA), 1°C poniżej - zeszłorocznego. Tylko na naszej półkuli, jest jeden stopień wyżej. A większość wulkanów jest - na naszej półkuli. Może to efekt Tonga (abo La Nina)?

Portret użytkownika lukasz83

Ludzie nie pier..cie .

Ludzie nie pier..cie . Przecież wulkany od zawsze wybuchały i aktywność nie jest jakaś ekstremalnie podwyższona ... siejecie panike do poczytności artykułów i tyle !! jak drugi onet !! 

 

Skomentuj