Seria aresztowań członków rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej. Następca tronu oskarżył ich o spiskowanie z USA

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Pojawiły się doniesienia, że saudyjski król Salman nie żyje, lub jest umierający. Następca tronu Mohammed bin Salman, zamierza utrzymać władzę i dokonuje aresztowań członków rodziny królewskiej, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zamachem stanu. 

 

Od kilku lat pojawiają się kolejne spekulacje, że obecny król Salman ma zrzec się tronu na rzecz swojego syna i następcy, Mohammeda bin Salmana. Wieść taka ma zostać ogłoszona w najbliższych godzinach. Zdaniem wielu analityków obecny król Salman kończy swoje panowanie, a to co obserwujemy to klasyczny kryzys związany z sukcesją tronu.

 

Wiadomo, że aresztiwamo księcia Ahmeda bin Abdulaziza, młodszego brata króla Salmana, i księcia Mohammeda bin Nayefa, bratanka króla. Stawiane im zarzuty to rzekome planowanie zamachu stanu. Teraz grozi im wieloletnie więzienie, a nawet kara śmierci. Mohammed bin Salman oskarżył ich o "prowadzenie kontaktów z obcymi mocarstwami, w tym z Amerykanami i innymi, w celu przeprowadzenia zamachu stanu".

 

Sytuacja jest o tyle dwuznaczna, że właśnie trwa spór w ramach kartelu OPEC na którym mogą stracić właśnie Amerykanie. Ekspansja koronawirusa SARS-CoV-2 zdecydowanie ograniczyła popyt na ropę naftową, na skutek redukcji transportu. Saudowie zwrócili się do OPEC o zmniejszenie wydobycia celem stabilizacji cen ropy, a Rosja odmówiła. 

 

W odpowiedzi książę Mohammed bin Salman zwiększył wydobycie i doprowadził do obniżenia ceny baryłki ropy do 42 dolarów. Stało się to już przy wydobyciu na poziomie 9,7 mln baryłek dziennie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Arabia Saudyjska może je zwiększyć w kwietniu do 12 mln baryłek. 

 

Celem działań Mohammeda bin Salmana jest zduszenie oporu państw OPEC i zmuszenie ich do negocjacji oraz ponownego ustalenia limitów wydobycia aby cena baryłki ropy powróciła przynajmniej na poziom 50 dolarów. 

 

W ten sposób największy eksporter ropy naftowej na świecie, czyli Arabia Saudyjska, de facto poszła na wojnę cenową z Rosją. Rykoszetem dostaje się amerykańskim producentom ropy naftowej pozyskiwanej z łupków metodą szczelinowania hydraulicznego. Jej wydobycie znalazło się na granicy opłacalności. 

 

Rozumiejąc ten szerszy kontekst można łatwiej pojąć co się dzieje w Rihadzie i dlaczego następca tronu aresztuje wujków i kuzynów oskarżając ich o przygotowywanie inspirowanego przez USA zamachu stanu. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika znawca

Rodzaj bezpieki, która

Rodzaj bezpieki, która reaguje adekwatnie, co do zaistniałej sytuacji.

Arabia Saudyjska w relacjach z USA pokazuje, że nie jest państwem "kacykiem", służebnym, czy kolonią polityczną lub gospodarczo-polityczną, a jedynie partnerem do dyskusji w regionie. Ciągły wzrost znaczenia Iranu na Bliskim i Środkowym Wschodzie, to stały element tamtego teatru obszaru aktywności politycznej. Saudowie mając do wyboru pójście na współpracę z roślejszym w zasoby państwem irańskim, wolą jednak postawić na stworzenie mu konkurencji, a reszcie państw z Zatoki Perskiej proponują regionalne przywództwo, alternatywne względem tego pod egidą Iranu.

Proces ten jednakże, nie odbywa się wśród łask ani modłów dziękczynnych, w kierunku współpracy z Amerykanami, a jest odzwierciedleniem stosunków bilateralnych, co widać po tym, jak Arabia Saudyjska przeprowadza działania w sferze ropy (rynku tego surowca strategicznego) :

... od balansu w decyzjach w sprawie ilości wydobywanej ropy naftowej ...

... poprzez wdrażanie polityki cenowej dla wszystkich graczy rynkowych (nie tylko kartel OPEC musi liczyć się z jej działaniami ale i główny rywal kartelu - Rosja oraz prekursor innego, technologicznego sposobu wydobycia surowca, a więc USA - musi przeprowadzać dalej strategiczną ocenę sytuacji, w jakiej się znajduje) ...

... kończąc na dwubiegunowym rozróżnieniu tego, kto jest wiodącym dla niej partnerem do pomocy, gdzie Arabia Saudyjska nie wszczyna z Federacją Rosyjską konfliktu o cokolwiek ale też zamierza jej jasno postawić sprawę czyli, że musi się Rosja liczyć z jej zdaniem (i jako element gospodarki narodowej, czerpiący zyski z ropy i jako pretendent do roli wiodącego supermocarstwa) ...

To są miażdżące różnice porównawcze, przy określeniu tego, kto miałby być uznany za partnera, a kto za sługę - gdybyśmy tak przytoczyli zestawienie stosunków dwustronnych USA-Arabia Saudyjska, a USA-RP.

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika Mojeimię44

Dla świadomych. Czy to nie

Dla świadomych. Czy to nie ironia? Papież Franciszek zapewnia o bliskości z wiernymi w tak trudnym okresie jakim jest walka z wirusem. Lud to kupi a jak kupi takie rzeczy, to kupią innych którzy z podziemia albo z zagranicy będą tłumaczyć, że są blisko obywateli i żeby słuchać tego co mówią bo PANUJĄ nad wszystkim. Obyście zrozumieli tą ironię gdyż jest to bardzo ważne. Moi rodzice nie rozumieją :*(

 

Portret użytkownika Trup

czyli co - papież mówi żeby

czyli co - papież mówi żeby nie zostawiać w samotności chorych na covid a sam nadaje przez ekran do swoich głupich owieczek? Jedno mi przyszło do głowy - fo Film THX 1138 i spowiedź zamiast do żywego człowieka to do ekranu cyfrowej inteligencji - rozwaliło mnie tam w pewnej chwili słowo "sprecyzuj" bo SI nie rozumiało dobrze co mówi człowiek - a na koniec go zbyło standardowymi formułkami mając głęboko w dupie co mówił. https://www.cda.pl/video/4330481e7 dziewiąta minuta. A film cały jest niesamowicie dobry.

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika maracash

"Obyście zrozumieli tą ironię

"Obyście zrozumieli tą ironię gdyż jest to bardzo ważne. Moi rodzice nie rozumieją :*(" - co mają powiedzieć ludzie, których rodzice nie rozumieją swoich nałogów na przykład ? Myślę, że Twoja sytuacja nie jest, aż taka zła. Jesteś świadomy. Masz potencjał - nie zmarnuj go. Rób swoje a rodzicom...pozwól po prostu żyć Smile .

ps - budowanie świadomości jest procesem. Do tego jest potrzebny czas. Być może kiedyś rodzice dołączą do Ciebie...

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie mam potencjału to jest

Nie mam potencjału to jest błędne myślenie. Potencjał ma się wtedy kiedy ma się pieniądze i znajomych żeby realizacja celów mogła dojść do skutku. Jestem biedny i czuję sie zastraszany. To nie jest potencjał. Chciałem wejść w życie polityczne ale nikt mnie tam nie potrzebuje ze względu na moje zbyt nowatorskie rozwiązania. Nazwałbym siebie dziadem, przybłędą który gdzie nie zapukał tam dostał kopa w d.....  Sam nie wiem czemu tu piszę? Pukałem w różne miejsca ale albo nikt nie otwierał albo byłem wyrzucany. To trwało kilka lat i się poddałem. Nikt we mnie nie zainwestuje gdyż każdy inwestuje w siebie. Szkoda, gdyż mam kilka atutów ale niestety dziś te atuty są dla mnie przekleństwem wiedząc, że nigdy nie zostaną wykorzystane. Zresztą nie tylko ja jestem w takiej sytuacji. Jest wielu na znz którzy mają atuty i co z tego wynika?

https://youtu.be/XMifErFhiog

Portret użytkownika JOGIN

Każdy wpis, który został

Każdy wpis, który został przeczytany przez kogoś ma zawsze potencjał. Jest duży lub mały, ale zawsze ma wpływ na życie kogoś innego. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wypowiedziane przez nas słowa kształtują życie innych ludzi.

Portret użytkownika swiadomyswiadek

Nie trac wiary panie kolego.

Nie trac wiary panie kolego. Czasami mozesz nie widziec jak wielka prace wykonales . Czasami jak ten maly kamyk patrzysz na lawine z wysokosci z zazdrością, ze te kamienie takie potezne i tocza sie w dol. Jednak jak ktos kiedy bedzie szukal prawdy skad lawina sie wziela to znajda ciebie, maly, nieswiadomy swojej mocy kamyczku wtedy zrozumiesz, ze wszystko dzieje sie po cos, najważniejsze zeby nie zejsc ze swojej sciezki, zyc w zgodzie ze swoim sumieniem, brac trudnosci na klate. zrozumienie przyjdzie z czasem poniewaz sam ta podroz wybrales drogi wedrowco.

pozdrawiam.

świadomyświadek

Portret użytkownika Trup

Żeby wejść w politykę i

Żeby wejść w politykę i dokonać prawidłowych dobrych zmian dla Polski i Polaków, to aktualnie musiał byś stworzyć coś na miarę rzeszy Hitlera - wytłuc wszystkie wszy z wsparciem całego ludu i dopiero wtedy może byś coś zdziałał. A tak to nawet jak byś tam wlazł i gadał swoje racje i chciałbyś najlepiej jak tylko można to będą mieli twoje racje i poglądy głęboko w dupie bo są opłaconymi trolami przez korporacje i to takimi szeklami o jakich ciemny lud nawet nie śni. 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Strony

Skomentuj