Sensacyjne odkrycie. Pod lodem Antarktydy odnaleziono "zaginiony świat"

Kategorie: 

Źródło: British Antarctic Survey (Twitter)

Badania naukowe, których wyniki pojawiły się jeszcze w połowie lutego, dostarczyły pierwszych dowodów na istnienie nieznanych wcześniej form życia morskiego, funkcjonujących pod szelfem lodowym Antarktydy. Tak zwane „organizmy siedzące” złamały wszystkie reguły znane dzisiejszej nauce i zmusiły biologów do zrewidowania dotychczasowych dogmatów. Odkrycie zostało opublikowane 15 lutego 2021 roku w czasopiśmie Frontiers in Marine Science.

 

Wciąż nie wiadomo w jaki sposób, różne odmiany gąbek morskich i innych niezidentyfikowanych zwierząt, znalazły się pod lodem Antarktydy. Równie wielką zagadką jest to jak długo tam przebywają i czym dokładnie są. Zgodnie ze słowami autorów badania:

„To odkrycie jest jednym z tych szczęśliwych wypadków, które popychają pomysły w innym kierunku i pokazują nam, że morskie życie Antarktydy jest niewiarygodnie wyjątkowe i niesamowicie przystosowane do zamarzniętego świata.”

Naukowcy, prowadzili odwierty w szelfie lodowym Filchner-Ronne, jeszcze na przełomie 2015-2016 oraz 2016-2017. Po przewierceniu się przez 872 metry lodu, natrafili oni na podwodny głaz, który był pełen przylegających do niego istot żywych. Wcześniej, uważano że organizmy filtrujące, takie jak gąbki nie mogą przetrwać na takich głębokościach. Pojawiła się nawet spekulacja, że odkryto nowy gatunek mięsożernej gąbki.


Źródło: Dr Huw Griffiths / British Antarctic Survey

Nagrania z kamer nie pozostawiały jednak złudzeń, a naukowcy byli zmuszeni zakwestionować wcześniejsze ustalenia, które błędnie zakładały, że na tych głębokościach można znaleźć tylko ruchome, a nie stacjonarne życie. Naukowcy nie są pewni, skąd pochodzą te zwierzęta. Możliwe, że zarejestrowali gatunki endemiczne lub unikalne dla tego środowiska. Nowe badanie, wywiera znaczący wpływ na społeczność naukową i otwiera nową ścieżkę do interpretacji życia na dnie morskim Antarktydy.


Źródło: Dr Huw Griffiths / British Antarctic Survey

Pozwala nam to również zrozumieć, w jaki sposób pierwsze złożone stworzenia na Ziemi, wyewoluowały w okresie " kuli śnieżnej " około 635 milionów lat temu. Daje to również odpowiedź na zagadkę przeżywalności organizmów żywych na biegunie południowym podczas ostatniej epoki lodowcowej, gdy pokrywy lodowe były najgrubsze w historii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj