Sensacja – znaleziono dinozaura z dobrze zachowaną skórą

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Shawn Funk, kanadyjski operator ciężkiego sprzętu, ma na swoim koncie wiele znalezisk w swojej karierze,  w tym m. in. szczątki prehistorycznych roślin i skamieniałych pni. Jednak odkrycie w stanie Alberta, które miało miejsce 21 marca 2011 roku, przysłoniło wszystkie poprzednie. Funk i jego kierownik Mick Gratton zauważyli wówczas skamienielinę, które powiązali z nieistniejącymi już stworzeniami.

 

 

Paleontolodzy z Royal Tyrrell Museum of Paleontology pojawili się na miejscu zdarzenia i szybko ustalili, że skamienielina należy do dinozaurów. Ponad dwanaście godzin wydobywano ją z ziemi.

 

Fragmenty szczątków dinozaurów zostały przeniesione do muzeum, gdzie zostały starannie skatalogowane. Naukowcy pracujący w muzeum od razu zrozumieli, że mają do czynienia z czymś zupełnie niezwykłym. Zazwyczaj odnajdywane są kości i zęby, które są zniekształcone. Najwięcej dinozaurów znaleziono w Chinach, ale większość była „spłaszczona”. Ten znaleziony w Kanadzie jest doskonale zachowany. Pikanterii dodaje fakt, że zachowała się także skóra!

 

„To nie jest tylko szkielet” - powiedział pracownik muzeum, lekarz Caleb Braun. „Mamy dinozaura”. Jego skamieniałości wywołały poruszenie wśród paleontologów na całym świecie. Wszyscy są zaskoczeni, jak dobrze zachowały się szczątki. Dinozaur jest w takim stanie, jakby padł kilka tygodni temu. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego”- dodał naukowiec.

 

Dinozaur został zidentyfikowany jako nieznana wcześniej forma Ankylosaur nodosaur. Osobniki te posiadały drażliwy pancerz na całym swoim ciele. Przyjmuje się, że żyły one na terenie Kanady 110 mln do 112 mln lat temu w połowie okresu kredowego. Zdaniem specjalistów, dinozaur był oczywiście roślinożercą. W tym miesiącu jeszcze muzeum Tyrell udostępni obiekt, aby zwiedzający mogli go podziwiać. Będzie to centralny eksponat nowej wystawy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt