Sensacja naukowa w Polsce. Odkryto praprzodka ssaków!

Kategorie: 

Źródło: Dmitry Bogdanov/CC BY 3.0

Nieprawdopodobnego odkrycia dokonano w Polsce! We wsi Lisowice na Śląsku wykopano szczątki starożytnego zwierzęcia. Kości należą do Lisowicii bojani – wielkiego ssaka, który żył ponad 200 milionów lat temu na początku ery dinozaurów.

 

Ważnego odkrycia dokonał zespół polskich paleobiologów pod kierunkiem Tomasza Suleja, profesora Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie oraz Grzegorza Niedźwiedzkiego, biologa z Uniwersytetu w Uppsali. Szczątki Lisowicii bojani i innych prehistorycznych stworzeń znaleziono w miejscu, gdzie kiedyś wydobywano glinę do produkcji cegieł.

Źródło: Grzegorz Niedźwiedzki

Lisowicia bojani to gad ssakokształtny, należący do dicynodontów, który żył pośród pierwszych dinozaurów. Było to stworzenie bezzębne z rogowym dziobem i żywiło się roślinami. Lisowicia bojani to intrygujące połączenie słonia, żółwia i nosorożca, któremu bliżej było do ssaków, niż do dinozaurów.

Źródło: Karolina Suchan-Okulska

Polscy archeolodzy natknęli się na szczątki już w 2006 roku. Po 11 latach badań udało się wydobyć ponad tysiąc kości, które należały do Lisowicii bojani i innych stworzeń. Szkielet tego tajemniczego stworzenia sugeruje, że miał on ponad 4,5 m długości i 2,6 m wysokości, a jego masa wynosiła około 9 ton.

Źródło: Tomasz Sulej

Niezwykłe odkrycie na Śląsku rzuca nowe światło na czasy, kiedy na Ziemi zaczęły pojawiać się pierwsze dinozaury. Istnienie Lisowicii bojani dowodzi, że 200 milionów lat temu nie tylko dinozaury osiągały tak wielkie rozmiary. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Science.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Dowody na szybkie formowanie

Dowody na szybkie formowanie się geologicznych warstw, wskazujący na biblijny potop. Niektóre z nich to:

  • brak erozji między warstwami skał, które miałyby być oddzielone od siebie wieloma milionami lat; brak zanieczyszczeń między warstwami skał spowodowanymi biologiczną aktywności (robaki, korzenie, itd.); brak warstw gleby; skamieliny wielowarstwowe (takie, które przechodzą przez kilka warstw pionowo – nie mogły one stać pionowo przez eony lat i być równocześnie wolno zagrzebywane); grube warstwy „skał” związane bez skruszeń, wskazujące na to, że skała była w całości miękka i zagięta, a także wiele innych dowodów. Więcej na ten temat można znaleźć w książkach geologów Morris i Austin. Magnetyczne pole Ziemi zanika tak szybko, że wydaje się, jakby nie miało więcej niż 10.000 lat. Gwałtowne zmiany w czasie Potopu i fluktuacje wkrótce po nim mogły spowodować, że spadek energii pola był jeszcze szybszy. Radioaktywny rozpad uwalnia do atmosfery Hel, lecz niewiele go później z niej ucieka. Całkowita jego ilość w atmosferze stanowi 1/2000 tego, czego należy się spodziewać jeśli wszechświat rzeczywiście ma miliardy lat. Pierwotnie ten Hel wydostawał się ze skał. Dzieje się to całkiem szybko, a jednak niektóre skały mają jeszcze w sobie tyle Helu, że nie miał czasu na ucieczkę – z pewnością nie miliardy lat. Sól dostaje się do mórz znacznie szybciej niż jest z nich odprowadzana. Morze niejest tak słone jakby to miało być w przypadku, gdyby działo się to przez miliardy lat. Nawet z ukłonem w stronę przypuszczeń ewolucjonistów morze nie może być starsze nić 52 Ma, a jest to dużo mniej niż miliardy lat, w które oni wierzą. Ponownie, ta liczba wskazuje na maksymalny wiek, a nie rzeczywisty

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj