Senat USA przyjął ustawę legalizującą pozaziemskie wydobycie surowców

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W zeszłym tygodniu Senat USA uchwalił nowe prawo sankcjonujące kosmiczne górnictwo. Przegłosowano tak zwaną "Ustawę o przestrzeni kosmicznej 2015" (Space Act of 2015), która jest uważana za jeden ze sposobów, na zachęcenie prywatnego przemysłu kosmicznego do inwestycji w przemysł wydobywczy na asteroidach i planetoidach.

 

Nowe pozaziemskie prawo legalizuje eksploatację górniczą w kosmosie, co pozwala firmom przygotowującym się do takich działań, jak na przykład Planetary Resources, aby ubiegać się o prawo własności do wszelkich środków, które mogą zostać pozyskane z asteroidy w przestrzeni. Uważa się, że brak takiego prawa był główną przeszkodą w rozwoju pozaziemskiego górnictwa.

Jest tylko jeden problem. Podstawa prawna na podstawie której Stany Zjednoczone próbują orzekać o własności takich ciał niebieskich jak asteroidy, jest delikatnie mówiąc wątpliwa. Po prostu jurysdykcja USA w kosmosie może zostać odrzucona. Innymi słowy to, że ta nowa kosmiczna ustawa została uchwalona, wcale ​​nie oznacza, że ​​pozaziemskie wydobycie zostanie oficjalnie uznane za zgodne z prawem przez wszystkie kraje świata.

Obecnie kwestie kosmosu są uregulowane w Traktacie o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku. Zdecydowano wtedy, że zabronione jest umieszczanie w przestrzeni kosmicznej broni atomowej ani innej broni masowego rażenia. Zadeklarowano też, że Księżyc i inne ciała niebieskie mogą być eksploatowane tylko w celach pokojowych. Zawarto tam też tak zwaną zasadę o niezawłaszczalności kosmosu, która może być teraz pogwałcona nowym ustawodawstwem amerykańskim.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika add

jak czytam takie teksty, to

jak czytam takie teksty, to mi sie niedobrze robi.
 
skąd ludzie biorą takie bzdury. może mi ktoś wyjaśnić?
jakieś prawo usa ma obowiązywać, bo na tym łapę położyli a nawet nie to! nie położyli łapy tylko krzyczą, ze położą... cd. praktyk imperialistycznych. zwyczajnie angielskie barbarzyństwo w  sosie "cywilizowanym". żenada.
 
a poza tym, to legalizować można coś, co się MA.
 
jeśli ktoś nie zauważył, to mamy obecnie odwróconą kolonizację. oni nas i resztę świata.
UK(raina) wiecznie żywa. j.w. powiedziałem.

Portret użytkownika Rodak

I znów  podawane  są

I znów  podawane  są  bajeczki  do  wierzenia, bo  ta  noiwa  religia  opiera  sie  na  wielu  i  ciuągłych  kłamstwach, aby  udowodnic  społeczeństwu  świata  , że  jest  niczym, a  oni  sa  bogami, którzy  wszystko mogą.
To  są  bzdury  i  wymysły  podawane  do wierzenia  wyznawcom  tej  religii  satanistycznej. lucyferianskiej.

Portret użytkownika zyx

No cóż: gdzie są surowce -

No cóż: gdzie są surowce - tam prędzej czy później przybywa wolność i demokracja.
...nosz kwa, tyle tysięcy lat ewolucji, wojny, miliony bezsensownych trupów  i ni cholery myśli "fajnie - są surowce to podzielmy się nimi ze wszystkimi wg potrzeb i osiągnijmy coś wspólnie" tylko non stop "ja jestem silniejszy więc to jest moje albo cię zabiję", "ja byłem pierwszy", "ja jestem bogatszy", "to ja wyłożyłem kasę teraz mi będziecie ją oddawać", " ja pierwszy osikałem to drzewo więc należy do mnie".... dlaczego bóg nie kończy tego żałosnego eksperymentu z ludzkością?! No dlaczego?

Portret użytkownika Xerxes

Tutaj raczej chodzi o to że

Tutaj raczej chodzi o to że firmy pracujące na terenie tego kraju będą mogły wydobywać surowce w przestrzeni kosmicznej a nie o jako takie zezwolenie na wydobycie. Kosmos powinien być przestrzenią międzynarodową no bo jak rozwiążemy podział terytoriów na planetach czy tam w kosmosie? Ziemski system polityczny w kosmosie nie ma racji bytu.

Portret użytkownika add

dobrze, że przypominasz wątek

dobrze, że przypominasz wątek ex-terytorialności przestrzeni kosmicznej... dziwne, że autor przedruku nie dodał od siebie słowa.
 
dla mnie to wygląda tak, jak było przez wieki -- kto położy pierwszy łapę -- to jego! a co było z am. płn., koloniami, etc.? imperializm UK(rainy).
Ale dodajmy do tego historię sprzedania uk za 1funta... nie bądźmy sklerotykami, dobrze? Smile

Strony

Skomentuj