Sejsmolodzy przewidują kolejne silne trzęsienia ziemi w Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Niedawna seria silnych trzęsienie ziemi w Kalifornii wydaje się zakończona. Jednak według rosyjskich seismologów, w ciągu następnych dwóch lat dojdzie do kolejnego bardzo silnego trzęsienia ziemi w tej okolicy. Wskazano nawet miejsce gdzie można się go spodziewać.

 

Na początku lipca w okolicy amerykańskiego miasta Ridgecrest, doszło do dwóch najpotężniejszych od 25 lat  wstrząsów sejsmicznych na terenie Kalifornii. Pierwszy miał siłę 6,4 stopni a drugi 7,1 w skali Richtera. Jak to zwykle bywa w sejsmologii, naukowcy nie spodziewali się wstrząsów akurat w tej okolicy i było to dla nich dużym zaskoczeniem.

 

Zdaniem eksperta z Rosyjskiej Akademii Nauk, Samvela Akopjana, prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi o sile większej niż 6, amerykańscy sejsmolodzy szacowali na najwyżej 1% na dodatek sądzili, że wystąpi ono w obrębie uskoku tektonicznego San Andreas, a tak się nie stało.

 

Według naukowca tam gdzie doszło do niedawnego dubletu trzęsień ziemi, nigdy nie występowały tak silne zjawiska sejsmiczne. Jego zdaniem to początek a nie koniec nowej aktywności sejsmicznej w Kalifornii.

 

Przewiduje on, że uskok San Andreas jest teraz mniej aktywny i trzęsienia migrują w kierunku uskoku Ventura, który znajduje się na północ od Los Angeles, w okolicy Santa Barbara. Uczony spekuluje, że będzie ono miało około 7,9 stopni i wystąpi do czerwca 2021 roku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj