Sejsmolodzy ostrzegają, że Kalifornia jest źle przygotowana na wypadek trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Ryzyko wystąpienia potężnego trzęsienia ziemi w Kalifornii, które może wywołać ogromne zniszczenia i doprowadzić do śmierci wielu ludzi, jest na bardzo wysokim poziomie. Specjalny komitet wydał raport który ostrzega, że ten zachodni stan w USA jest fatalnie przygotowany do potencjalnego kataklizmu.

 

Eksperci z Southern California Disaster Risk Reduction Initiative, komitetu zajmującego się redukcją zniszczeń w wyniku ewentualnych katastrof w Kalifornii twierdzą, że władze lokalne a także większe korporacje muszą wreszcie stawić czoła temu problemowi. Dokument wskazuje na kwestie którymi należy zająć się jak najszybciej.

 

Wymieniono między innymi starzejącą się infrastrukturę, problem z dostawami wody oraz ryzyko katastrofalnych pożarów. Prawdopodobnie największą luką w zabezpieczeniach jest przełęcz Cajon Pass przez którą przebiegają autostrady, linie kolejowe i energetyczne oraz rurociągi gazowe i naftowe.

Uskok San Andreas - źródło: Wikipedia

Trasę przecina potężny uskok tektoniczny San Andreas. Potężne trzęsienie ziemi wręcz uniemożliwi dostęp do mieszkańców południowej Kalifornii a także spowoduje zniszczenie rurociągów, co może wywołać eksplozje oraz rozległe pożary. Sejsmolog Lucy Jones powiedziała, że praktycznie wszystko co dociera do południowej części stanu Kalifornia przechodzi przez uskok San Andreas - nie tylko gaz czy elektryczność, ale także woda.

 

Eksperci uważają, że należy zastanowić się nad pozyskaniem alternatywnego źródła wody oraz zainstalowania automatycznych zaworów, które w razie potrzeby zablokują dostawy gazu i ropy naftowej. Z kolei brak dostępu do elektryczności można rozwiązać poprzez skorzystanie z technologii solarnej.

 

Raport wskazuje również na infrastrukturę która prawdopodobnie nie przetrwa potężnego trzęsienia ziemi a budynki po takiej katastrofie staną się kompletnie bezużyteczne. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez USGS wykazały, że pojawienie się wstrząsu o magnitudzie 7,8 stopnia w skali Richtera w południowej części uskoku San Andreas spowoduje śmierć co najmniej 1800 ludzi, ponad 50 tysięcy zostanie rannych a potencjalne straty w wyniku zniszczeń mogą wynieść 213 miliardów dolarów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj