Sejm przez pomyłkę skasował kary finansowe za łamanie obostrzeń Covidowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W zeszłą sobotę wreszcie opublikowano nowelizację Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, zwana ustawą covidową. Zalegalizowano wreszcie obowiązek zamaskowania, zezwolono na apartheid w sklepach zezwalając na nieobsługiwanie niezamaskowanych, ale okazuje się, że partacze legislacyjni usunęli przepisy o wielotysięcznych karach finansowych od sanepidu. Oznacza to, że nie można obecnie nakładać żadnych kar pieniężnych na skutek łamania restrykcji epidemicznych!

 

Sejm, prawdopodobnie przez przypadek usunął przepis mówiący o karach za łamanie obostrzeń epidemicznych. Po opublikowaniu w Dz.U.2020.2112 od soboty ten przepis nie istnieje. Istniał w poprzedniej wersji ustawy, ale został zamieniony. Wygląda na to, że obecnie znowu nie ma podstaw prawnych do nakładania kar pieniężnych za niestosowanie się do ustanowionych restrykcji. Nie można tego nawet doprecyzować w formie rozporządzenia, bo brakuje delegacji ustawowej do takiego prawa.

 

Opublikowana 28 listopada w Dzienniku Ustaw przetrzymywana od czterech tygodni ustawę covidową, została wstrzymana, bo przyznaje 100-procentowe dodatki do podstawy wynagrodzenia wszystkim medykom walczącym z koronawirusem. Okazuje się, że ani posłowie, ani prawnicy sejmowi, nie zauważyli, że w czekającym prawie miesiąc na opublikowanie akcie prawnym jest kolejny duży błąd, polegający na usunięciu przepisu o karach administracyjnych za łamanie nałożonych obostrzeń.

 

Eksperci dostrzegli, że art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - Dz.U. z 2020 r. poz. 1845 - poprzez nadanie nowego brzmienia art. 48a. Po zmianie przepis ten stanowi, że:

„W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że art. 48a w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych poprzednio miał zupełnie inną treść. To był właśnie przepis o karach finansowych za łamanie restrykcji ustanowionych w czasie epidemii. Przewidywał do 30 tys. zł za niestosowanie się do np. do ograniczeń związanych z poruszaniem.

Art.  48a.  [Kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii]
1.  Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do ustanowionych na podstawie art. 46 lub art. 46b nakazów, zakazów lub ograniczeń, o których mowa w:
1) art. 46 ust. 4 pkt 1 lub w art. 46b pkt 5 i 9-12, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł;
2) art. 46 ust. 4 pkt 2 lub w art. 46b pkt 3, podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 30 000 zł;
3) art. 46 ust. 4 pkt 3-5 lub w art. 46b pkt 2 i 8, podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 30 000 zł;
4) art. 46 ust. 4 pkt 6, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 10 000 zł;
5) art. 46 ust. 4 pkt 7 lub w art. 46b pkt 4, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 10 000 zł.
2.  Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie wykonuje decyzji, o których mowa w art. 47 ust. 4, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł.

Jedyne wyjście z tej sytuacji to kolejna nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, ale aby to było możliwe konieczne jest zwołanie posiedzenia Sejmu, potem znowu trafi to do Senatu, gdzie może poleżeć do miesiąca. Następnie podpis prezydenta Dudy i decyzja premiera o publikacji aktu prawnego - a z tym ostatnio są problemy. W konsekwencji do końca grudnia raczej nie zostanie to wprowadzone lege artis, a ewentualne kary Sanepidu za łamanie kwarantanny czy za brak zamaskowania będa do tego czasu nielegalne. 

 

Co innego mandaty nakładane przez policję. One są już niestety legalne i policjant może ukarać za brak maski mandatem o wartości 1000 zł, co zostało wprowadzone wraz z nowelizacją opublikowaną w Dz.U.2020.2112 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Adrem

To nie pomyłka, tylko

To nie pomyłka, tylko dupochron.

Jak będą rozliczani, to powiedzą, że oni tylko zalecali noszenie tych maseczek, a my sami chcieliśmy je nosić.

A policja była nadgorliwai zmienią komendanta , i tyle.

Portret użytkownika euklides

Pod okupacja od czasu (Rzezi)

Pod okupacja od czasu (Rzezi) Mieszka I, co kochał rabować mieszki i wytapiał z kradzionego monetę u koszernych mincerów z krainy Kanaan, synów Chama. Jednak skradziona korona wróci do króla, a laska do mędrca.

Portret użytkownika asa

Za PRL-u było lepiej - chory

Za PRL-u było lepiej - chory szedł do lekarza, otrzymywał leki, L4, do domu.....Teraz do lekarza sie nie dostaniesz, telefonicznie zostaniesz zbadany,  suplementy diety sobie kupisz w drogerii i ...do roboty!!!!! A potem płacz i zgrzytanie zębów, że umarł.

Portret użytkownika Ulvhedin

asa weź głęboki wdech i... i 

asa weź głęboki wdech i... i  i wydech. Klapnij sobie na krześle na ganku i oczyść umysł. Po codziennym treningu przestaniesz tęsknić za tym co było tylko za tym co może się wydarzyć. Za historią nie można tęsknić lecz należy ją rozumieć.

Tego uczy nas Pani Historia...

Życie bezmyślne nie jest warte życia.

To jest strach, twój wróg, kiedyś najlepszy przyjaciel. Pokochaj go jak brata będzie Ci towarzyszył przez całe życie.

 

Portret użytkownika asa

dziecko -dla ciebie byłoby

dziecko -dla ciebie byłoby lepiej gdybyś posłuchał starszych  tych  co to przeżyli , anie słuchał oszołomów w ścierwomediach. Ucz się prawidłowo zrozumieć tekst..... Powtórzę jeszce raz- dla Polaków  za PRL-u było lepiej żyć i pracować, a to co teraz opowiadają  o PRL-u to typowa nagonka i zniechęcenie ludzi młodych do tamtych czasów. 

Życie bezmyślne nie jest warte życia.

To jest strach, twój wróg, kiedyś najlepszy przyjaciel. Pokochaj go jak brata będzie Ci towarzyszył przez całe życie.

 

Portret użytkownika euklides

Pod pewnymi względami było

Pod pewnymi względami było lepiej, pod innymi gorzej. Obydwa systemy są wujowe, bo to tak naprawdę ten sam system - socjalizm marksistowski wdrażany przez starszych "braci" eskimosów. Ten obecny ma podobno mieć "ludzką twarz", ale symbole są nieubłagane - twarz ta została zakryta zamordystyczną maseczką...

Strony

Skomentuj