Saudyjski kleryk tłumaczy, że kobiety nie mogą prowadzić samochodów, ponieważ mają "ćwierć mózgu"

Kategorie: 

Źródło: Youtube.com

W Arabii Saudyjskiej kobietom nie wolno prowadzić samochodów, podobnie jak wychodzić z domu na zakupy bez zgody mężczyzny - brata, ojca lub męża. Kilka dni temu saudyjski kleryk wyjaśnił, że kobiety mają mniejszy mózg od mężczyzn i nie powinny otrzymywać prawa jazdy.

 

Słowa te wypowiedział Saad Al-Hijri - muzułmański mufti odpowiedzialny za wydawanie fatw w prowincji Asir. Choć zajmuje on bardzo poważne i wysokie stanowisko, jego przekonania o wielkości mózgu kobiet spotkały się z krytyką i ostatecznie otrzymał zakaz wykonywania jakiejkolwiek aktywności związanej z religią.

 

Saad Al-Hijri powiedział swoim słuchaczom, że mężczyzna posiadający połowę mózgu nie mógłby otrzymać prawa jazdy od wydziału ruchu drogowego. Następnie zapytał dlaczego kobieta miałaby otrzymać możliwość prowadzenia pojazdu, skoro posiada tylko pół mózgu, a gdy idzie na zakupy zostaje jej tylko ćwierć.

Takie średniowieczne myślenie nie zyskało jednak aprobaty władzy, która szybko ukarała kleryka za propagowanie kontrowersyjnych poglądów stojących w sprzeczności z interesami państwa. Okazuje się bowiem, że saudyjski rząd coraz bardziej interesuje się wprowadzeniem reform, które w pewnym stopniu mają znieść upokarzające traktowanie kobiet i powiększyć ich prawa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika maniek00021

Akurat co do kobiet to araby

Akurat co do kobiet to araby maja absolutna racje to oczywiste ze baby sa glupie sa rowniez bez duszy bez zasad moralnych i nie widza niczego po za czubkiem wlasnego nosa paskudne istoty i wlasnie te diably trzeba trzymac krotko za te ich [...] mordy to sa zla wcielone a ich jednym z ulubionych zajec jest niszczenie mezczyzn pamietajcie niemiejcie dla tych podlych istot jakichkolwiek skrupulow bo w najmniej spodziewanym momencie dostaniecie noz w plecy.

Portret użytkownika Arya

Dziwne, że jeszcze żyjesz.

Dziwne, że jeszcze żyjesz. Twoja własna matka mogła Ci wbić nóż w plecy-uważaj na nią. Jeśli będziesz mieć potomstwo płci żeńskiej, to najlepiej utop od razu, po co masz ryzykować, że Cie kiedyś córka zaciupie.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj